E mërkurë, 29 Mars, 2023

Këto janë 6 arsye pse ju shfaqen puçrra në fytyrë

- Advertisement1-

Shkaktarët e akneve dhe puçrrave janë të shumtë, por këto janë shkaqet sipërfaqësore.


Puçrrat ndodhin kur poret e lëkurës bllokohen. Arsyeja pse ata shkaktohen ka të bëjë shpeshherë me zakonet që ndjekim, shkruan IconStyle.

- Advertisement -

Për t’i shmangur duhet të tregoni kujdesin e dukur ndaj lëkurës, transmeton lajmi.net.

Ushtrimet dhe djersitja

Djersitja e tepërt, veçanërisht kur bëni stërvitje, mund të bllokojë poret në lëkurë duke shkaktuar puçrra. Mos harroni të bëni dush gjithmonë pasi stërviteni dhe lajeni fytyrën me një sapun për puçrra.

- Advertisement -

Përdorni produkte që bllokojnë poret e lëkurës

Shumë produkte përmbajnë përbërës që bllokojnë poret dhe mund të mos jeni të vetëdijshëm për këtë. Mundohuni të zgjidhni produktet e etiketuara “jo-komedogjene”.

Larja e fytyrës

- Advertisement -

Pastrimi i fytyrës është i rëndësishëm për të hequr pluhurin dhe make up-in. Por nëse e lani fytyrën shumë shpesh, atëherë e dehidroni atë nga vajrat natyralë, gjë që mund të shkaktojë acarim të puçrrave.

Harroni të fshini make up-in

Shumë gra flenë me make up gjatë natës dhe e pastrojnë vetëm në mëngjes. Ky zakon mund të shkaktojë puçrra.

Nuk pastroni furçat e make up-it

Nuk është e nevojshme t’i pastroni shpesh por as nuk duhet ta neglizhoni plotësisht. Furçat dhe sfungjerët mbledhin shumë baktere që bien në kontakt në drejtpërdrejt me lëkurën.

Periodat

Prodhimi i androgjeneve shkakton stimulim të tepërt të gjëndrave të vajrave natyralë të lëkurës dhe mund të shkaktojë puçrra.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...