E shtunë, 8 Maj, 2021

Këto janë 3 arsyet pse duhet ta pini çdo ditë lëng portokalli

Përveç shijes së tij të këndshme dhe freskuese, lëngu i freskët i portokallit ka shumë përfitime për shëndetin tonë.


Ushqyesit e tij lidhen me funksionimin e duhur të sistemeve të trupit dhe mbrojtjen ndaj sëmundjeve të ndryshme kronike, të tilla si vitamina C, kalium dhe acid folik.

Këtu janë tre arsye të rëndësishme për të përfshirë një gotë me lëng portokalli në rutinën tuaj ditore

Hidratim

Lëngu i portokallit është rreth 80% ujë. Kështu, mund të jetë një mënyrë e menjëhershme dhe e këndshme e hidratimit, duke parandaluar pasojat e pafavorshme edhe të një dehidrimi të lehtë, siç është tharja e gojës, dhimbja e kokës ose lodhja.

Mbrojtja antioksiduese

Lëngu natyral i portokallit ka një përmbajtje të shtuar të vitaminës C, e njohur për veprimin e saj antioksidant dhe anti-inflamator. Përveç kësaj vitamine, ajo gjithashtu përmban sasi të konsiderueshme të acidit folik, kalcium, magnez, fosfor dhe kalium, ndërsa përmban gjithashtu më shumë se 170 substanca me aktivitet antioksidant, të tilla si flavonoide dhe karotenoide, energjia e të gjithave duket se i jep fund efektet pozitive antioksiduese dhe anti-inflamatore të lëngut.

Tonik i menjëhershëm

Portokalli dhe lëngu i tij janë të dobishëm në të gjitha sëmundjet bronkiale dhe astmatike, si dhe në rastet e dobësisë, dhe konsiderohet tonik për zemrën dhe stimulues për qarkullimin.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Bima magjike kundër fryrjes së barkut

Sherbela është një nga bimët më të mira medicinale.Duke qenë se vepron si një astringjent,...

Si ta mbroni fëmijën tuaj nga alergjitë pranverore

Poleni në pranverë mund të shkaktojë reaksione të forta alergjike edhe në një distancë...

Emocionuese: Vajza e shurdhër zbulon se si zgjohet herët në mëngjes me një “alarm të veçantë”

Vajza e shurdhër Blakelyn Larkin zbuloi në profilin e saj në TikTok mënyrën se...

Vaksinimi i fëmijëve, mjekja pediatre flet për komplikacionet

Mjekja pediatre Nikoleta Koliçi, ka folur pasditen e kësaj të hëne për vaksinimin e...