E mërkurë, 29 Mars, 2023

Këshilla për nënat: Gjashtë pyetje që duhet t’ia bëni vajzës suaj

- Advertisement1-

Nënat dhe bijat gjithmonë kanë marrëdhënie të veçanta


Nëse nuk dini nga të filloni, po ju sjellim një listë të pyetjeve të rëndësishme për t’ua bërë vajzave tuaja, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -

1. Për çfarë po ëndërroni?

Një fëmijë që ka ëndrra të mëdha është i destinuar për gjëra të mëdha. Ndoshta ajo ëndërron të bëhet një balerinë e famshme, të jetë si aktorja e saj e preferuar ose dëshiron të udhëtojë nëpër botë dhe të shpëtojë kafshë të rrezikuara.

Për çfarëdo që të jetë fjala, rrini aty dhe dëgjojeni atë.

- Advertisement -

2. Çfarë ju trishton?

Nëse e keni kapur ndonjëherë vështrimin e trishtuar të fëmijës tuaj dhe nuk e dini arsyen. Kur merrni kohë për të folur me vajzën tuaj, pyesni se çfarë e trishton.

Mbase nuk ndihet mjaftueshëm e përshtatur në shkollën e re; mbase asaj i mungon babai i cili shpesh është në udhëtim zyrtar; mbase vëllai i madh e ngacmon, apo mbase thjesht ka nevojë për pak më shumë dashuri dhe kujdes.

- Advertisement -

3. Çfarë të bën të lumtur?

Gjithashtu, nëse dëshironi të mësoni se çfarë vërtet vajzën tuaj e bën të lumtur, shtrojani këtë pyetje.

Mbase jeni në lajthitje, dhe mendoni që ato janë fustanet dhe këpucët e reja, derisa ajo thjesht më së shumti dëshiron që me ju të kalojë kohën duke u kënaqur në rreze dielli me akullore në dorë.

4. Për çfarë mendon kohëve të fundit?

Për të mësuar se në cilin drejtim rrjedhin mendimet e vajzës suaj, patjetër duhet t’ia bëni këtë pyetje.

Nëse është e dashuruar, ndoshta do t’jua zbulojë që fjala është një djalosh simpatik për të cilin vazhdimisht mendon. Ndoshta e brengos detyra me shkrim në shkollë për të cilën mendon që nuk është mjaft e përgatitur.

5. Nga çfarë keni frikë?

Duke supozuar se ajo është monstra e futur në shtrat dhe gjëra të ngjashme, ju duhet të dini nëse ka diçka nga e cila vajza juaj vërtet ka frikë.

Mund të jetë gjithçka që e bën të duket e tërhequr, nga një vajzë në shkollë që e ngacmon, apo që nuk do t’ju zhgënjejë me notat e këqija në shkollë.

6. Për çfarë doni të flasim?

Kjo është pyetja më e rëndësishme nga të gjitha, sepse i jepni fëmijës lirinë për të zgjedhur temën për të cilën dëshiron të flasë.

Ajo mund të jetë e interesuar për seksin, si bëhen bebet, çfarë është aborti e kështu me radhë, dhe nëse nuk mund t’ju pyesë, ka shumë të ngjarë të kërkojë përgjigjet në vendin e gabuar.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...