E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Keni kollë dhe dhimbje fyti? Një zgjidhje e thjeshtë shtëpiake që s’e keni ditur

- Advertisement -

Ndërsa moti ndryshon, është e rëndësishme të merren masa për të mbajtur veten të sigurt.


Ngrënia e ushqimeve që rrisin imunitetin dhe higjiena personale mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve që janë të zakonshme gjatë dimrit si ftohja e zakonshme dhe kolla.

- Advertisement -

Megjithatë, ndonjëherë, sado që përpiqeni të parandaloni infeksionet, është e pamundur t’i shmangni. Në raste të tilla, mjetet juridike shtëpiake mund t’ju shpëtojnë. Bëni një shurup me xhenxhefil, piper të zi dhe mjaltë, i cili do t’ju ndihmojë në reduktimin e kollës.

Xhenxhefili përmban veti anti-inflamatore dhe anti-mikrobike. Do të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit në fyt si dhe në luftimin e mikroorganizmave që shkaktojnë sëmundje. Mjalti mund të qetësojë dhimbjen e fytit dhe të pastrojë kongjestionin.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga...