E diel, 29 Janar, 2023

Katër mrekullitë që uji i ftohtë mund të bëjë për lëkurën tuaj

- Advertisement -

Ne jemi mësuar të mendojmë që një dush me ujë të ftohtë na jep një nxitje të energjisë dhe na ndihmon të zgjohemi në mëngjes.

Por dushi në ujë të ftohtë ka një numër përfitimesh bukurie gjithashtu.

- Advertisement -

Shpëlarja me ujë të ftohtë mund të transformojnë lëkurën tuaj në shumë mënyra surprizuese.

I jep lëkurës tuaj shkëlqim të shëndetshëm

Dushet e ftohta ndihmojnë për të rritur qarkullimin e gjakut. Për fytyrën tuaj, kjo mund të nënkuptojë një pamje të freskët rrezatuese.

- Advertisement -

Parandalon plakjen

Uji i ftohtë aktivizon sistemin tuaj nervor dhe trupi liron hormonet dhe kimikatet e trurit që luftojnë stresin. Studimet sugjerojnë që stresi psikologjik ka një ndikim të drejtpërdrejtë në plakjen e lëkurës dhe ndikon negativisht në shumë sisteme në trup.

Minimizon poret

- Advertisement -

Uji i ftohtë do të minimizojë përkohësisht poret tuaja. Gjithashtu i jep gjallëri fytyrës dhe rrit shkëlqimin e lëkurës.

Për problemet me kruajtjen, zgjidhja uji i ftohtë

Ndërsa uji i nxehtë shkakton skuqje apo kruajtje, uji i ftohtë bën pikërisht të kundërtën. Për ata që vuajnë nga kruajtja , dushet me ujë të ftohtë mund t’ju ndihmojnë të kapërceni ndjesinë për ta gërvishtur lëkurën.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...