E martë, 28 Mars, 2023

E jashtëzakonshme: Shikoni si 10 vjeçari i mund kundërshtarët 5-6 vite më të mëdhenj / VIDEO

- Advertisement1-

Kyuta Kumagai, i kurorëzuar vitin e kaluar si kampioni i botës në sumo për fëmijët nën 10 vjeç, është dyfishi i masës trupore krahasuar me fëmijët e tjerë të moshës së tij.


Është aq dominues, saqë nuk e ka problem të ndeshet – dhe të mundë – djemtë e tjerë që janë 5-6 vite më të mëdhenj se ai. Kumagai stërvitet për gjashtë ditë në javë dhe shpreson që një ditë të jetë kampion bote në sumo për të rritur.

- Advertisement -

Përveç stërvitjes intensive, Kyuata ka edhe një dietë të pasur ditore, ku konsumon mesatarisht 2700 deri në 4000 kalori në ditë, duke ngrënë mish e duke pirë më shumë se 1 litër qumësht në ditë.

Përveç mundjes, ai stërvitet rregullisht duke bërë not dhe vrap, ndërsa ndjek rregullisht edhe shkollën, që të mos mbetet mbrapa në mësime.

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...