E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Ka nisur hapja e shkollave, si ta kuptoni që fëmija është prekur me coronavirus

- Advertisement -

Humbja e oreksit, simptomë e mundshme e coronavirusit te fëmijët.

Nëse fëmija juaj sjell në shtëpi një drekë të paketuar të pa ngrënë, mund të jetë një shenjë e coronavirusit, kanë paralajmëruar shkencëtarët.

- Advertisement -

Më shumë se një e treta e fëmijëve të moshës që ende vijojnë shkollën, të prekur nga COVID-19 vuajnë nga humbja e oreksit që i shtyn ata të heqin dorë nga vaktet.

Prindërit dhe mësuesit tani po paralajmërohen të shikojnë për simptoma më pak të njohura të sëmundjes ndërsa shkollat ​​kthehen dhe rreziku i infektimit rritet.
Një ekip nga King’s College në Londër ka monitoruar qindra fëmijë të infektuar duke përdorur një aplikacion celular gjurmues të simptomave COVID-19.

Ata zbuluan se shumica e të rinjve që testojnë pozitivisht nuk tregojnë shenja klasike të virusit, të tilla si një kollë e vazhdueshme, ethe ose humbjen e nuhatjes.
Në vend të kësaj, ata gjetën se shumica e të rinjve me virus kishin tendencë të anashkalonin vaktet, të vuanin dhimbje koke dhe të ndjeheshin të rraskapitur.

- Advertisement -

Pesë simptomat kryesore të personave në nën moshën 18 vjeçare me virusin ishin: lodhja (55 për qind), dhimbje koke (53 për qind), ethe (49 për qind), dhimbje fyti (38 për qind) dhe humbje e oreksit (35 për qind).

Aplikacioni zbuloi gjithashtu se një në gjashtë (15 për qind) fëmijë që rezultuan pozitivë pësuan një skuqje të lëkurës e cila kruhej, shkruan dailymail.

Kjo ishte e ndryshme krahasuar me të dhënat e aplikacionit për të rriturit: lodhje (87 për qind), dhimbje koke (72 për qind), humbje e nuhatjes (60 për qind), kollë e vazhdueshme (54 për qind) dhe dhimbje të fytit (49 për qind).

- Advertisement -

Gjetjet bazohen në të dhëna nga 198 fëmijë me teste pozitive dhe 15.800 teste negative.

Një e treta e fëmijëve me COVID-19 nuk treguan shenja infeksioni, duke përforcuar gjetjet e mëparshme se shumë janë asimptomatikë.

Gjithnjë e më shumë simptoma të COVID-19 po raportohen, ndërsa mjekët dhe shkencëtarët mësojnë më shumë rreth virusit i cili u zbulua vetëm disa muaj më parë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nagavci vjen me një postim në Facebook, nuk flet për grevën

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka nënshkruar sot kontratat për ndërtimin e pesë çerdheve...

Nexhmi Hoxha nga Këshilli i Prindërve: Me padurim presim presim pezullimin e grevës

Anëtari i Këshillit të Prindërve të Prishtinës, Nexhmi Hoxha ka folur rreth qëndrimit të...

KMDLNJ kërkon dorëheqjen e ministres Nagavci

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriu, sot ka kërkuar dorëheqjen...

LAJMI I FUNDIT nga SBASHK-u për ndërprerjen e grevës

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës është duke shqyrtuar pezullimin e grevës...