E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Ju e keni në dorë të ndryshoni formën e kokës së foshnjës

Formimi i kokës është një praktikë e lashtë që kryhet ndaj një foshnje përmes masazhit të butë nga nëna, babai ose dikush që e mban fëmijën.


Po është e vërtetë, një prind mund të ndryshojë formën e kokës së foshnjës nga mënyra sesi e përkëdhel atë teksa e mban në krahët e tij.

- Advertisement -

Kështu, ndërsa mbani një fëmijë në krahët tuaj, me duar zbutni butësisht ballin e një fëmije duke e masazhuar në një mënyrë rrethore për të inkurajuar zonat e buta të kafkës për t’u bërë të rrumbullakëta.

Më poshtë mund të shihni një video dhe të mësoni:

- Advertisement -

 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...