E shtunë, 28 Nëntor, 2020

Joga në shtrat: Lehtësim dhimbjesh dhe gjumë më i mirë

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Pavarësisht nëse rrini ulur në një karrige, ose jeni në këmbë për periudha të gjata kohore, mund të ndjeni muskujt e lënduar në fund të një dite të gjatë.

Për shkak se trupat tanë kanë tendencë të përsërisin të njëjtat lëvizje fizike duke përdorur të njëjtat muskuj, dhimbjet që përjetojmë mund të përkeqësohen me kalimin e kohës.

Ndërsa ne e dimë që shtrirjet e jogës janë të mira për trupat tanë të lodhur dhe të plakur, është e vështirë të gjesh kohë për t’u zgjatur gjatë një dite të ngarkuar.

Por, çka nëse do t’ju thoshim se mund t’i shtrini ata muskuj të shtrënguar nga shtrati?

Në vend që të shikoni nëpër telefonin tuaj kur shtriheni, provoni këto poza të jogës së shtratit për të lehtësuar atë tension bezdisës në shpinë, qafë dhe zona të tjera të zakonshme të dhimbjes.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Flet Zenun Shala, që hapi shkollën shqipe në Monthey të Zvicrës: Çdo ditë e më shumë po rritet numri i nxënësëve

Mërgata kosovare që jeton në shtete të ndryshme asnjëherë nuk e harron t’ia trasojë gjeneratave të reja që ta mësojnë gjuhën shqipe. Kështu ka bërë...

Suela Kluna, 11-vjeçarja që jeton në Gjermani – drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë modele

Është 11-vjeçare dhe si çdo fëmijë ka shumë ëndrra. Pandemia aktualisht e ka stopuar që të merret me modelim, por shpreson se shpejt do...

Flet Ajlin Alfredaj nga Tropoja: Si është të rritësh 7 fëmijë dhe të bësh karrierë në politikë

Intervistoi: Donat Maloku Është nënë e 7 fëmijëve por kjo nuk e ka penguar të kryejë dy fakultete dhe më pas të merret intesivisht me...

Të tjera nga kategoria

Studimi i ri: A janë efektive maskat kundër Covid-19?

Maskat e fytyrës cilësohen gjerësisht nga ekspertët e sëmundjeve infektive si një shtresë kryesore...

4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Këro 4 simptoma të kancerit të gjirit që mund të ngatërrohen me sëmundje të...

Maska ju krijon probleme me frymëmarrjen? Zbuloni mënyrën si të forconi mushkëritë

Përdorimi i maskave është bërë një pjesë integrale e jetës sonë që kur pandemia...

Histori frymëzuese: 29-vjeçari me covid por asimptomaik shtrihet në spital për t’u kujdesur për xhaxhain me sindromën Down

“Ka nga ata që nuk besojnë se ekzistojnë engjëjt. Unë e di se ata...