E shtunë, 1 Prill, 2023

Ja problemet që shkakton maska e papastër

- Advertisement1-

Në këtë kohë pandemie, përdorimi i maskave është kthyer tashmë në mënyrë jetese për ne.

Duke pasur parasysh që maskën duhet ta përdorim për një kohë të gjatë, ne harrojmë që maska duhet ndërruar shpesh, dhe përdorimi i të njëjtës maskë për shumë orë sjell edhe probleme për ne.

- Advertisement -

Sipas ekpertëve, përdorimi i gabuar i maskës ul efikasitetin e saj, si edhe shkakton shfaqjen e puçrrave dhe irritim të lëkurës.

Ndërsa tek femrat, nëse e vendosin maskën menjëherë pasi kanë bërë tualetin, kjo sjell që të krijohet lagështirë në fytyrë.

Maska duhet të jetë e pastër dhe të ndërrohet disa herë gjatë ditës,sepse në mund të marim baktere me shumicë dhe do të krijojmë probleme në frymëmarrje.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...