E premte, 7 Tetor, 2022

Ide për dhuratat e Vitit të Ri për prindërit dhe gjyshërit tuaj

Cila është dhurata e përshtatshme për ta? A duhet të blini diçka argëtuese apo funksionale?

Çfarë konsiderojnë argëtim prindërit dhe gjyshërit? Për fat të mirë, ka gjithmonë një dhuratë të shkëlqyer për dikë nëse shikoni mjaftueshëm dhe mendoni jashtë kutisë.

- Advertisement -

Për të shmangur zhgënjimin e prindërve dhe gjyshërve tuaj, këtu janë 12 ide dhuratash që duhet të keni parasysh.

1. Një album fotografik familjar

Një album fotografik familjar është një nga idetë më të vjetra të dhuratave. Megjithatë, është gjithashtu një nga dhuratat më të vlerësuara nga prindërit dhe gjyshërit e moshuar. Kërkoni një album fotografik të bukur dhe vendosni disa foto familjare.

- Advertisement -

2. Masazhues për qafën dhe shpinën

Ide për dhuratat e Vitit të Ri për prindërit dhe

Sot në treg ka shumë masazhues elektrikë. Këta masazhues ndihmojnë në reduktimin e dhimbjes së muskujve dhe vijnë me një funksion ngrohjeje për të ndihmuar me dhimbjen e kyçeve. Për shkak se shumë të rritur të moshuar vuajnë nga stresi dhe dhimbjet e kyçeve, kjo është një dhuratë e shkëlqyer për Vitin e Ri.

3. Një libër për t’u ngjyrosur për të rriturit

Librat për t’u ngjyrosur nuk janë krijuar vetëm për të luajtur me fëmijët. Kompanitë kanë filluar të prodhojnë libra për t’u ngjyrosur për të rritur për të ndihmuar në lehtësimin e stresit të përditshëm në vitet e fundit. Nëse jeni duke kërkuar për dhuratën perfekte për prindërit tuaj të moshuar, merrni parasysh t’u blini atyre një libër për t’u ngjyrosur për të rritur.

4. Batanije elektrike

Ide për dhuratat e Vitit të Ri për prindërit dhe

Demenca dhe Alzheimer mund të rezultojnë në trazira dhe agjitacion, veçanërisht te të moshuarit. Sipas studimeve të fundit, studiuesit kanë lidhur përfitime të shumta shëndetësore me batanijet me peshë ose elektrike. Këto batanije shpesh përdorin stimulim të presionit të thellë që imiton efektet e një përqafimi për të lehtësuar stresin, për të reduktuar ankthin dhe për të trajtuar pagjumësinë.

5. Karrige me hapa shtrati

Një stol për prindërit dhe gjyshërit e moshuar është një dhuratë e shkëlqyer për t’i ndihmuar ato të hyjnë dhe të dalin në mënyrë të sigurt nga shtrati. Shumica e karrigeve të shtratit vijnë me një bazë çeliku të përforcuar, shufra kapëse çeliku dhe mbushje të butë me shkumë për lehtësinë e përdorimit.

6. Lojëra për stimulimin e trurit

Truri është një muskul dhe kërkon shumë stërvitje për të qëndruar i shëndetshëm, ashtu si muskujt e tjerë të trupit. Kjo është veçanërisht thelbësore për qytetarët e moshuar të cilët mund të mos kenë stimulim të mjaftueshëm mendor gjatë ditës.

Për fat të mirë, ka lojëra të shumta stimuluese të trurit në treg për të moshuarit. Këto lojëra janë të shkëlqyera për përmirësimin e kujtesës, rritjen e përqendrimit dhe ruajtjen e shëndetit mendor të një të rrituri në moshë. Ata gjithashtu bëjnë dhurata të menduara për Vitin e Ri.

7. Një batanije për karrige me rrota

Nëse prindërit tuaj kanë lëvizshmëri të kufizuar ose vuajnë nga demenca, kjo është një dhuratë e shkëlqyer për ta. Një batanije për karrige me rrota do ta mbajë të dashurin tuaj të moshuar të ngrohtë dhe të rehatshëm gjatë sezonit të ftohtë të pushimeve.

8. Llamba e aromës ose një shpërndarës i vajit esencial

Llambat dhe shpërndarësit e aromës janë pajisje fantastike që mund të funksionojnë si një formë aromaterapie duke lëshuar aroma të këndshme në dhomë së bashku me vajra esencialë të shpërndarë. Këto pajisje janë relativisht të lira, duke e bërë këtë një dhuratë të shkëlqyer për nënën tuaj.

9. Një Puzzle e bërë me porosi

Një puzzle me bashkim pjesësh figure dyfishohet si një dhuratë, të kujton dhe një lojë stimuluese truri. Ëebsajte të shumta në internet ju ndihmojnë të krijoni enigmën tuaj të personalizuar. Thjesht duhet të ngarkoni një fotografi dhe faqja do të plotësojë enigmën.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Studimi: Nëse të pëlqen vetmia, ndoshta je një person më i zgjuar

Po sikur Aristoteli të na mësonte se njeriu është i destinuar nga natyra të...

Bill Gates parashikon atë që do të ndodhë në 5 vitet e ardhshme

Bill Gates, themeluesi i Microsoft, mori pjesë në një nga samitet e fundit të...

Studenti nga Kosova del me veshje kombëtare shqiptare në ceremoni të diplomimit në Universitetin e Lichtensteinit

Drin Çeku një student nga Kosova, respektivisht nga Peja, në ceremoninë e diplomimit në...

Video prekëse që tregon se mësuesi nuk duhet harruar dhe duhet të respektohet gjithmonë

Një pilot në linjat turke zbulon se një nga mësuesit që ai kishte kaluar...