Nagavci: Konkursi për 20 inspektorë në MAShT do të jetë i hapur deri me datë 6 dhjetor

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se konkursi për 20 inspektorë në MAShT...
spot_img

LAJMI I FUNDIT: Rrahman Jasharaj paralajmëron grevë në arsim nga janari

Një prej zërave më të fuqishëm sindikal, i cili...

Ministria e Arsimit ia shkëput SBASHK-ut kontratën kolektive

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka shkëputur kontratën...

Të fundit

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis...

Mësimdhënëset e Gjilanit detyrohen nga Drejtoria e Arsimit që të shkojnë në takimin me ministren

Dje ka nisur fushata globale “16 Ditët e Aktivizmit...

Komuna e Prizrenit shpall konkurs për 46 mësimdhënës/e

Komuna e Prizrenit konkretisht Drejtoria e Arsimit ka shpallur...

NJOFTIMI I FUNDIT: Për kursin e fizikës gjatë vikendit do të mbahet online ora informuese

Shoqata Kosovare e Fizikës ka njoftuar se për kursin...

Fotoja e babait sirian dhe djalit pa gjymtyrë përloti rrjetin

Fotografi turk Mehmet Aslan fitoi çmimin “Fotoja e Vitit”...

“Ngrin” kulla Eiffel, punonjësit e shkrijnë akullin me “zjarr” / VIDEO

Kulla Eiffel ka ”ngrirë” nga akulli, pasi stuhi të...

Interneti në shkolla: Sa ka rrezik nga keqpërdorimi?

Për procesin edukativ dhe arsimor në Maqedoni, si në...

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh në fushën e matematikës. Ai ka fituar garat ndërkombëtare në matematikë në turneun e mbajtur në...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat e tyre gjatë procesit të të mësuarit. Ata shohin, prekin dhe ndërveprojnë me objekte reale për...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis Syla profesionin nuk do ta ushtrojë në Shkodër, por jashtë vendit. Paralele me ndjekjen e studimeve...

Mësimdhënëset e Gjilanit detyrohen nga Drejtoria e Arsimit që të shkojnë në takimin me ministren

Dje ka nisur fushata globale “16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore”, fushatë kjo që hapur në Prishtinë nga presidentja e Kosovës,...

Komuna e Prizrenit shpall konkurs për 46 mësimdhënës/e

Komuna e Prizrenit konkretisht Drejtoria e Arsimit ka shpallur konkurs për 46 mësimdhënës. KONKURS PËR PLOTËSIMIN E VENDIT TË PUNËS Drejtoria për Arsim Titulli i vendit të...

NJOFTIMI I FUNDIT: Për kursin e fizikës gjatë vikendit do të mbahet online ora informuese

Shoqata Kosovare e Fizikës ka njoftuar se për kursin e fizikës se gjatë vikendit do të mbahet online ora informuese. Njoftimi: I njoftojmë aplikuesit për kursin...

Nagavci: Konkursi për 20 inspektorë në MAShT do të jetë i hapur deri me datë 6 dhjetor

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se konkursi për 20 inspektorë në MAShT do të jetë i hapur deri me datë 6 dhjetor. Njoftimi...

Të shtëna me armë në 2 shkolla, 3 nxënës të vdekur dhe 11 të plagosur

Të paktën tre persona u vranë dhe 11 të tjerë u plagosën të premten pasi një person i armatosur hapi zjarr në dy shkolla...

Pas 4 dekadash punë, pensionohet profesori i njohur Sadik Berisha

Prej emrave të pleiadës së njohur të arsimit shqip, të periudhave më të rënda të kohës, por rininë shqiptare, është edhe emri i profesor...

Shkolla

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh në fushën e matematikës. Ai ka fituar garat ndërkombëtare në matematikë në turneun e mbajtur në...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat e tyre gjatë procesit të të mësuarit. Ata shohin, prekin dhe ndërveprojnë me objekte reale për...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis Syla profesionin nuk do ta ushtrojë në Shkodër, por jashtë vendit. Paralele me ndjekjen e studimeve...

Extra

​12 vjeçari përjashtohet nga shkolla pasi preu flokët në stilin e brazilianit Ronaldo

Një 12-vjeçar u përjashtua nga shkolla kur vendosi të nderojë legjendën e futbollit brazilian Ronaldo Nazário, me një prerje flokësh në...

Test: Zgjidhni një kartë dhe zbuloni se çfarë ju pret në 2023

Karta 1 Ju dëshironi shumë gjëra dhe luftoni për to. Ju keni pasur ulje-ngritjet tuaja, por kjo nuk ju ka bërë kurrë...

93 për qind e njerëzve nuk arrijnë të gjejnë germën që dallohet: A do ta gjeni ju?

Në këtë ilustrim fshihet një ndërhyrës – sa kohë ju duhet që ta dalloni? Enigmat na detyrojnë të mendojmë jashtë suazave të...

Vdes nxënësja më e moshuar në botë, historia e saj frymëzoi film

Një grua 99-vjeçare, që besohet të jetë nxënësja më e vjetër në botë e shkollës fillore, ka vdekur në mënyrë paqësore...

Kids interview

INTERVISTË| Mësuesja Blerona Ahmeti nga Akademia jCoders: E ardhmja i përket fushës së teknologjisë

Autor: Albanian Kids Education Ëndrrën që e kishte në fëmijëri...

INTERVISTË| Fatime Demolli-Mustafa: Në shkollat e Prishtinës janë rreth 500 nxënës me nevoja të veçanta

Nga: Albanian Kids Education Komuna e Prishtinës ka miratuar propozimin...

Florent Hasallari, nxënësi nga Hani i Elezit me talent të veçantë në pikturë

Albanian Kids Education (www.kidsofkosova.net) nis prezantimin e nxënësve talent...

INTERVISTË| Akif Shkreta, drejtor i shkollës “Ilaz Thaçi” në Han të Elezit: Kemi mbi 1 mijë nxënës, jemi shembull

Autor: Albanian Kids Education Shkolla fillore e mesme e ultë...

INTERVISTË| Mësuesja Blerona Ahmeti nga Akademia jCoders: E ardhmja i përket fushës së teknologjisë

Autor: Albanian Kids Education Ëndrrën që e kishte në fëmijëri e ka realizuar. U jep dije nxënësve, pra është mësuese, dhe atë në një fushë...

Të fundit

Mos e humb

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis...

Mësimdhënëset e Gjilanit detyrohen nga Drejtoria e Arsimit që të shkojnë në takimin me ministren

Dje ka nisur fushata globale “16 Ditët e Aktivizmit...

Komuna e Prizrenit shpall konkurs për 46 mësimdhënës/e

Komuna e Prizrenit konkretisht Drejtoria e Arsimit ka shpallur...