E diel, 4 Dhjetor, 2022

Historia e Nuz Lugës, rrëfehet e ëma: Isha me bukë në dorë kur më rrëmbyen djalin

Kjo që do tju tregojmë është historia e Nuz Lugës, i cili në moshën 4 vjeçare u rrëmbye nga gjiri i familjes.

Ishte ditë e shtunë kur Anila, mamaja e Nuzit, atë kohë 4 vjeçar, vendosi të shkojë te nëna e vetë. Ajo banonte te Çezmja e Ferrës në Durrës.

- Advertisement -

“Në vitin 1994 ka qenë një ditë e shtunë nëse nuk gaboj kur nusja i tha djalit do të shkoj te nëna ime. I thash Anila mos shko se sikur kemi dëgjuar se te Çezma e Ferrës rrëmbehen fëmijë. Sikur e ndjeja diçka. I përcolla deri te spitali vetë. Unë atë fëmijë e kam rritur me sakrifica se djali im në atë kohë herë punonet e herë jo, nusja ishte e papunë. Unë kam dhënë gjakun e trupit për atë fëmijë që e rrita e bëra në moshën katër vjeçare”, rrëfen gjyshja e Nuz Lugës.

Një ditë pasi Anila shkoi te nëna e saj, e nxorri Nuzin që të luante para pallatit me fëmijët e tjerë. Pas pak kohësh djali i kërkon bukë të ëmës. Ajo shkon në shtëpi që të përgatis diçka, ndërkohë që e lë djalin të luaj akoma. Nuk vonoi shumë dhe Anila u kthye me bukën në dorë për djalin e saj. Por djali nuk ndodhej më aty, atë e kishin rrëmbyer.

“Mami dua një çikë bukë se më hahet …ta bën mami dhe ta japë… Djali vazhdon të luaj… kur nusja i përgatit bukën dhe del për tja dhënë nuk e gjen. Gjithë atë ditë dhe natë duke kërkuar nuk e gjetëm. Erdhën këtu dhe tha mos e ka marë djalin Luli? Jo i thash unë, ku e ke djalin?”, tregon Hajrije Luga.

- Advertisement -

 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur më 2009

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar të premten se është hapur aplikimi...

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...