E martë, 4 Tetor, 2022

Historia e Iqbal Masih, 12 vjeçarit që u bë simbol i luftës kundër shfrytëzimit të fëmijëve

Iqbal Masih lindi në 1983 në Muridke, Pakistan, në një familje të varfër. Në moshën katër vjeç, ai u vu në punë nga familja e tij për të paguar borxhet e tyre.

Familja e Iqbal huazoi 600 rupi (më pak se 12,00 dollarë amerikanë) nga një punëdhënës vendas i cili zotëronte një biznes të endjes së qilimave. Në këmbim, Ikbalit iu kërkua të punonte si një endës qilimash derisa borxhi të shlyhej. Çdo ditë, ai ngrihej para agimit dhe dilte përgjatë rrugëve të errëta të vendit për të shkuar në fabrikë, ku ai dhe shumica e fëmijëve të tjerë ishin të lidhur fort me zinxhirë për të parandaluar arratisjen. Ikbal e dinte që borxhi i tij nuk do të shlyhej shpejtë dhe një ditë nuk mund të duronte më. Ai grisi një nga qilimat dhe u fut në telashe serioze me pronarin e fabrikës.

- Advertisement -

Në moshën 10 vjeç, Iqbal i shpëtoi skllavërisë së tij, pasi mësoi se puna e lidhur ishte shpallur e paligjshme nga Gjykata e Lartë e Pakistanit. Ai shpëtoi dhe më pas shkoi në polici për të denoncuar Arshadin, por policia e solli përsëri në Arshad ku u tha që ta lidhnin kokëposhtë nëse ai do të përpiqej të arratisej përsëri. Iqbal shpëtoi për herë të dytë dhe ai ndoqi Shkollën e Lidhur të Çlirimit të Punës (BLLF) për ish-skllevër fëmijë dhe shpejt përfundoi një arsim katër-vjeçar në vetëm dy vjet. Iqbal ndihmoi mbi 3,000 fëmijë pakistanezë që ishin në punë të lidhur për të ikur në liri dhe bëri fjalime rreth punës së fëmijëve në të gjithë botën.

Ai filloi të vizitonte vendet e tjera, duke përfshirë Suedinë dhe Shtetet e Bashkuara për të ndarë historinë e tij, duke inkurajuar të tjerët të bashkohen në luftën për të zhdukur skllavërinë e fëmijëve.

Në vitin 1994 ai mori Çmimin e të Drejtave të Njeriut Reebok në Boston dhe në fjalimin e tij të pranimit ai tha: “Unë jam një nga ata miliona fëmijë që vuajnë në Pakistan përmes punës së lidhur dhe punës së fëmijëve, por unë jam me fat që për shkak të përpjekjeve nga Fondi i Lidhur i Çlirimit të Punës (BLLF), unë jam në liri dhe jam duke qëndruar para jush këtu. Pas lirisë sime, unë u bashkova me shkollën BLLF dhe po studioj në atë shkollë tani. Për ne fëmijët skllevër, Ehsan Ullah Khan dhe BLLF kanë bërë të njëjtën punë që Abraham Lincoln bëri për skllevërit e Amerikës. Sot, ju jeni të lirë dhe unë jam gjithashtu i lirë.”

- Advertisement -

Ikbal bëhet një simbol, historia e tij bëhet burim frymëzimi në të gjithë botën, për të ndërgjegjësuar.

Ai u bë simbol i luftës kundër shfrytëzimit të fëmijëve deri më 16 prill 1995, kur edhe u qëlluan me armë gjahu në rrethana të paqarta. Kur vdiq ishte vetëm 12 vjeç.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...