E premte, 2 Dhjetor, 2022

“Hëna e plotë e Ujkut”: Pse quhet kështu dhe në ç’natë të janarit do shfaqet

Mbrëmjen e së enjtes, më 28 janar 2021 do të shfaqet “Hëna e Ujkut”.


Ky emër në fakt nuk është vetëm emri i hënës në atë mbrëmje, por i gjithë ciklit që ajo kalon. Emri i saj është përdorur në shumë vende në Amerikë dhe Europë.

- Advertisement -

Mendohet se hëna e plotë e janarit u bë e njohur si “Hëna e Ujkut” sepse ujqërit ulërinin shumë më tepër gjatë asaj kohe.

Tradicionalisht, besohej se ujqërit ulërinin për shkak të urisë gjatë dimrit, por sot dihet më shumë se aq.

- Advertisement -

Ulërimat dhe zërat e tjerë të ujkut zakonisht përdoren për të përcaktuar territorin, për të gjetur anëtarët e tufës, për të forcuar lidhjet shoqërore dhe për të koordinuar gjuetinë.

Emrat alternativë të hënës së janarit janë “Hëna Qëndrore”, emër i cili i referohet idesë që kjo hënë shënon përafërsisht mesin e sezonit të dimrit dhe emra të tjerë përfshijnë: “Hënë e Ftohtë”, “Hënë e Ngrirë”, “Hënë e Rëndë” etj.

Burimi: The Old Farmer’s Almanac

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

A e dini se cili është përdorimi i gomës blu?

Mund të kemi kaluar gjithë fëmijërinë tonë duke menduar se pjesa blu e gomës...

28 NËNTORI – festë e shumëfishtë

Dita e 28 nëntorit e emërtuar si Festa e Flamurit është një nga më...

Urime 28 Nëntori – kjo është agjenda shtetërore për shënimin e Ditës së Flamurit

Qeveria e Kosovës ka publikuar agjendën shtetërore për organizimin e 28 Nëntorit, 110 vjetorit...

​12 vjeçari përjashtohet nga shkolla pasi preu flokët në stilin e brazilianit Ronaldo

Një 12-vjeçar u përjashtua nga shkolla kur vendosi të nderojë legjendën e futbollit brazilian...