E premte, 7 Tetor, 2022

Helmohen 7 nxënës në Prizren

Mëngjesin e së enjtes, shtatë nxënës të një shkolle fillore në Prizren janë helmuar me ushqim në një furrë buke.


Ata janë dërguar për trajtim mjekësor, ndërkaq Inspektorati Sanitar ka mbyllur furrën.

- Advertisement -

Shtatë nxënës të një shkolle fillore në Prizren kanë ngrënë pica në një furrë buke në afërsi të shkollës.

Ushqimi që hëngrën aty mëngjesin e së enjtes, u bë shkaktar që ata të përfundojnë në spital me simptoma të helmimit, të manifestuar me vjellje.

Burime të Express brenda Policisë së Kosovës kanë deklaruar se gjendja shëndetësore e nxënësve për momentin është e mirë dhe nën kujdes mjekësor, përderisa tre prej tyre tashmë janë liruar në shtëpi.

- Advertisement -

Furra e bukës nga ushqimi i së cilës dyshohet se u helmuan nxënësit, është mbyllur nga Inspektorati Sanitar i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë.

Lidhur me këtë rast ka njoftuar edhe Policia e Kosovës në raportin 24 orësh.

Me urdhër të prokurorit, rasti është iniciuar si “Prodhimi dhe vënia në qarkullim e artikujve të dëmshëm ushqimor”.

“Prizren, 16.12.2021 – 09:30. Raportohet se shtatë persona dyshohet se janë helmuar me ushqim, Njësitë relevante policore, një ekipe e ndihmës së shpejtë dhe inspektorët sanitarë kanë dal në vendin e ngjarjes. Personat e helmuar janë dërguar në spitalin e Prizrenit për trajtim mjekësor, ndërsa lokali ku janë shërbyer me ushqim është mbyllur nga inspektorët sanitar. Rasti vazhdon të hetohet”, ka bërë të ditur policia.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Profesori nga Drenasi i jashtëzakonshëm, nxjerr në pah talentin për pikturë të personave me aftësi të veçanta

Piktori nga Drenasi, Nazmi Heta po bënë një punë të madhe në Shoqatën Handikos...

Komuna e Drenasit shpall 10 vende të lira për mësimdhënës (Konkursi)

omuna e Drenasit ka shpall konkurs për pranimin e 10 mësimdhënësve të rinj. Konkursi është...

Berat Buzhala: Të japë dorëheqje Arbërie Nagavci

Gazetari Berat Buzhala ka thënë se nga Qeveria duhet të japin dorëheqje edhe ministrja...

Dokument: Ky është kallëzimi penal kundër ministrit Murati për pagat e mësuesve

Deputeti i PDK-së, njëherësh shefi i GP të kësaj partie, Abelard Tahiri, ka bërë...