E premte, 2 Dhjetor, 2022

Hapja e gojës ngjitëse edhe për fëmijët e vegjël, ja në ç’moshë fillon

Hapja e gojës, në vetvete, është një veprim i pavullnetshëm. Mund të shkaktohet nga uria ose gjumi.

Të gjithëve na ndodh që të na hapet goja nëse shohim një person që e bën këtë veprim. Dhe ky refleks nuk u ndodh vetëm të rriturve. Edhe në mesin e fëmijëve, hapja e gojës është ngjitëse, që në vitet e para të jetës, shkruan “Për nënat”.

- Advertisement -

Kjo u zbulua nga një studim i botuar në revistën Psikobiologjia e Zhvillimit e koordinuar nga tre etologë nga Universiteti i Pizës: mjekët Giada Cordoni dhe Eleonora Favilli nga Muzeu i Historisë Natyrore në Calci dhe Profesore Elisabetta Palagi e Departamentit të Biologjisë, transmeton lajmi.net.

Hulumtimi, rezultat i një projekti të titulluar ‘Ontogjeneza e sjelljes sociale, lozonjare dhe empatike te njerëzit: vëzhgime etologjike mbi fëmijët e moshës parashkollore’, u krye në një çerdhe në Viareggio (Lucca).

Videot u mblodhën për fëmijët nga dy e gjysmë deri në pesë e gjysmë gjatë aktiviteteve të tyre normale shkollore dhe në prani të mësuesve dhe shokëve të klasës.

- Advertisement -

“Falë një analize të saktë të videove – thotë Giada Cordoni – ne kemi treguar se si ndodh ngjitja e hapjes së gojës, domethënë replikimi i pavullnetshëm i sekuencës motorike të shkaktuar nga shikimi ose dëgjimi i dikujt tjetër, fillon nga mosha dy vjeç e gjysmë “.

Një veprim i pavullnetshëm

Hapja e gojës, në vetvete, është një veprim i pavullnetshëm. Mund të shkaktohet nga uria ose gjumi.

Sa i përket funksionit të saj, hipotezohet se është një mjet me të cilin trupi përpiqet të reagojë ndaj një marramendjeje dhe të rifitojë një gjendje gatishmërie, falë rritjes së fluksit të oksigjenit në gjak dhe prej aty në tru.

Duhen rreth gjashtë sekonda për të hapur gojën. Na ndodh pothuajse 220,000 herë gjatë jetës, domethënë 7-8 herë në ditë.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...