E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Halloween në shtëpi: Ide të shpejta dhe argëtuese gatimi, për ju dhe fëmijët tuaj!

Vitet e fundit, festa e Halloween-it po festohet gjithnjë e më shumë, edhe nga shqiptarët. Për të bëhen organizime të vogla në kopshte, shkolla dhe festa për adoleshentë e të rritur. Sidoqoftë, këtë vit, një pjesë e mirë e familjeve janë detyruar ta kalojnë natën e Halloween-it në shtëpi.

Për ta ndjerë sa më shumë atmosferën e 31 tetorit, më poshtë gjeni disa ide të thjeshta gatimesh, që mund t’i realizoni lehtësisht në kuzhinën tuaj.

- Advertisement -

*Halloween është një festë që zhvillohet çdo ditë të vitit, më 31 tetor. Tradita filloi me festivalin e lashtë kelt të Samhain, kur njerëzit ndiznin zjarre dhe vishnin kostume për të larguar fantazmat. Me kalimin e kohës, Halloween-i u shndërrua në një ditë aktivitetesh, si “trick or treat”, ku fëmijët trokasin nëpër dyert e fqinjëve, zakonisht për t’u qerasur me karamele, çokollata etj. Në këtë ditë, tashmë njerëzit zgjedhin të shndërrohen në një personazh, që ndonëse supozohet të jetë i frikshëm, nuk ndodh gjithnjë kështu.

1. Lëpirëse si fantazma

Halloween në shtëpi: Ide të shpejta dhe argëtuese gatimi,

Ju duhen disa lëpirëse, fjongo (lidhëse), pëlhurë ose letër e bardhë dhe një bojë e zezë (stilolaps) për të bërë sytë.

2. Përsëri fantazma

- Advertisement -

Halloween në shtëpi: Ide të shpejta dhe argëtuese gatimi,

Mos u trembni! Nuk do ju kërkojmë të bëni gjithë tortën. Mjafton të vendosni në një tavë ose pjatë të sheshtë pak shllak dhe me çokollatë të shkrirë, t’i bëni “fantazmës” sytë.

3. Kungull dhe fantazma të tjera

Halloween në shtëpi: Ide të shpejta dhe argëtuese gatimi,

Mandarinat dhe bananet janë frutat që tani mund t’i gjeni më lehtë se kurrë. Shndërrojini ato thjeshtësisht në kunguj halloween-i dhe fantazma.

4. Të tjera fruta fantazmë

Halloween në shtëpi: Ide të shpejta dhe argëtuese gatimi,

Shkrini çokollatë të bardhë dhe zhysni aty disa mollë. Përdorni çokollatë të shkrirë për të vizatuar fantazmën. Të njëjtën gjë mund të bëni dhe me luleshtrydhe:

Halloween në shtëpi: Ide të shpejta dhe argëtuese gatimi,

5. Shiringa

Halloween në shtëpi: Ide të shpejta dhe argëtuese gatimi,

Mbushini shiringat me reçel luleshtrydheje, ose diçka tjetër në ngjyrë të kuqe ose vishnje.

6. Lakuriqë nate

Halloween në shtëpi: Ide të shpejta dhe argëtuese gatimi,

Përdorni biskotat që kanë një shtresë të mesme, në ngjyrë të bardhë. Ndajini dy anët e biskotës dhe veçojini diku tjetër të bardhat. Më pas përgjysmoni biskotat, që do të përdorni si krahët e lakuriqit të natës dhe me pjesën e bardhë të biskotave, bëni sytë.

7. Drakula

Halloween në shtëpi: Ide të shpejta dhe argëtuese gatimi,

Ju duhen përsëri biskota më të mëdha, reçel ose një shurup i ëmbël me ngjyrë rozë/të kuqe dhe haribo tip “marshmallow” të bardha.

 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...