E mërkurë, 29 Mars, 2023

Gruaja që dhuroi 7.5 milionë dollarë për fqinjët

- Advertisement1-

Banorët e një komuniteti në qendër të Gjermanisë, u befasuan nga lajmi se kishin trashëguar papritur një pronë të madhe dhe gati 7.5 milionë dollarë, pas vdekjes së fqinjës së tyre të moshuar.

Renate Wedel kishte jetuar në lagjen Waldsolms në Hesse me bashkëshortin, Alfred, që prej vitit 1975. Bashkeshorti i saj, një agjent si sukseshëm dhe shumë aktiv në bursë, ndërroi jetë në vitin 2014.

- Advertisement -

Renate vetë prej 4 vjetësh qëndronte në një azil pleqsh në Frankfurt. E motra, e cila ishte trashëgimtarja fillestare e gruas, ndërroi jetë përpara saj dhe duket se 81-vjecarja tashmë nuk kishte se kujt tjetër t`ia linte pasurinë.

Për këtë arsye, ka menduar të gëzojë fqinjët nga të cilët mesa duket, ka pasur kujtime të mira. Autoritetet vendore u befasuan nga lajmi, aq sa në fillim menduan se thjesht, nuk ishte i vërtetë. Të gjithë zonës, Renate i ka lënë edhe një pronë në Weiperfelden, të cilës i kishte caktuar fillimisht një tjetër trashëgimtar, por ai hoqi dorë pasi kostoja e mirëmbajtjes së godinës kryesore dhe disa ndërtesave më të vogla përreth, ishte mjaft e lartë.

Banorët lokalë kanë disa ide se për çfarë duhet të shpenzohen paratë. Për rrugë çiklizmi, ndërtesa dhe një kopsht, ndërsa banorët sugjeruan dhe që paratë duhet të shpenzoheshin për një pishinë të hapur, transport publik dhe shërbime dhe argëtime për fëmijët vendas.

- Advertisement -

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vetëm personat me koeficient të lartë të inteligjencës mund të dallojnë një shkronjë të ndryshme në foto

Zgjidhja e një iluzioni optik kërkon aftësi të mira vëzhgimi dhe një sy të...

“Ti që nuk lexon i bën të gjitha të zezat – vjedh, nuk punon, bëhesh i korruptuar”

Nga Edison Ypi Ti ha, pi, vishesh, mbathesh, zbavitesh. Por nuk je i qetë. Nuk...

Akrepat lëvizin një orë para, me këtë datë ndërrohet ora

Ora dimërore do të jetë e pranishme deri në natën mes të dielës 26...

Mira Murati, shqiptarja që qëndron prapa revolucionit botëror

Me “ChatGPT”, OpenAI shënoi një storie suksesi të papaparë. Mira Murati 35-vjeçare, një grua...