E shtunë, 23 Janar, 2021

Gruaja me 500 mace e qen: Kafshët janë më besnike se njerëzit

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Më shumë se një duzinë mace dhe qen kërkojnë vëmendjen e Maryam al-Balushi ndërsa ajo shpërndan ushqime në shtëpinë e saj në kryeqytetin e Omanit, Muscat, në Gadishullin Arabik.

Pavarësisht ankesave nga fqinjët dhe shpenzimeve të shumta, ajo ka grumbulluar 480 mace dhe 12 qen, duke i përshkruar kafshët shtëpiake si shoqërues më të mirë sesa njerëzit e tjerë.

“Kam zbuluar se kafshët, veçanërisht macet dhe qentë, janë më besnikë se njerëzit”, tha ajo ndërsa macet hidheshin mbi dhe nga një shtyllë gërvishtëse afër.

Jetime në moshë të re, Balushi gjatë dekadës së fundit ka bashkëjetuar me miqtë e saj me gëzof, shumë prej të cilëve u shpëtuan nga rruga. Balushi shpenzon rreth 7,800 dollarë në muaj për t’u kujdesur për krijesat, 17 prej të cilave janë të verbër, duke i ushqyer dhe pastruar me zell, si dhe duke i çuar tek veterineri për kujdes mjekësor.

Mediat lokale raportojnë se pavarësisht gjobave, numri i kafshëve të braktisura në vitet e fundit, është në rritje. Aktivistët e mbrojtjes së kafshëve kanë mbështetur një program për të ulur numrin e kafshëve të humbura.

 

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

5 pyetje që duhet të ia bëni vetes para se të dilni nga shtëpia

Ajo që ekspertët kanë nënvizuar deri tani është se njerëzit që kanë sëmundjet e...

“Hëna e plotë e Ujkut”: Pse quhet kështu dhe në ç’natë të janarit do shfaqet

Mbrëmjen e së enjtes, më 28 janar 2021 do të shfaqet “Hëna e Ujkut”. Ky...

Pamje që të marrin frymën: Studentja 25-vjeçare buzë ujëvares më të madhe në botë / VIDEO

Amairis Rose, 25, nga Pittsburgh, Pennsylvania, ishte me pushime në Zambia në dhjetor të...

Një burrë hyn në një pellg të ngrirë për 20 euro, pamjet janë qesharake / VIDEO

Një ngjarje mjaft qesharake na vjen nga Mbretëria e Bashkuar. Një burrë është sfiduar nga...