E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Gratë shtatzëna duhet të marrin vaksinat kundër gripit për të shmangur epidemitë e gripit në të ardhmen

Gratë shtatzëna kanë ndryshuar përgjigjet imune në krahasim me individët jo shtatzëna që i bëjnë ata më të ndjeshme ndaj infeksionit të rëndë të gripit.

Për shkak se trupat e tyre kanë nevojë për të mbrojtur fetusin në rritje si dhe vetën e tyre, gratë shtatzëna kanë ndryshuar përgjigjet imune në krahasim me individët jo-shtatzënë që i bëjnë ato më të ndjeshme ndaj infeksionit të rëndë të gripit, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Rezultatet e studimit e bëjnë edhe më alarmues problemin e niveleve të ulëta të vaksinimit. CDC raportoi një normë vaksinimi prej afërsisht 54% për gratë shtatzëna.

Një arsye e madhe pse shumë njerëz në vendet e zhvilluara nuk vaksinojnë kundër gripit sezonal është sepse ata besojnë se është një virus me rrezik të ulët.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...