E premte, 2 Dhjetor, 2022

Gjyshja që mësoi shkrim e lexim në moshën 104 vjeçare

Kuttiyamma, një grua 104-vjeçare në shtetin jugor indian të Kerala, kishte dashur gjithmonë të shkonte në shkollë.


Por një martesë e hershme dhe një jetë e përqendruar në punët e shtëpisë i dhanë fund kësaj ëndrre.

- Advertisement -

Por ëndrra e saj u bë realitet kur më në fund pati një shans për t’u bashkuar me një program arsimimi të sponsorizuar nga qeveria.

Në moshën 104-vjeçare, ajo mësoi të lexonte dhe të shkruante – diçka që kishte dashur të bënte që kur ishte fëmijë.

Dhe më pas ajo u bë kryefjalë duke shënuar 89 pikë nga 100 në testin zyrtar të shkrim-leximit.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

A e dini se cili është përdorimi i gomës blu?

Mund të kemi kaluar gjithë fëmijërinë tonë duke menduar se pjesa blu e gomës...

28 NËNTORI – festë e shumëfishtë

Dita e 28 nëntorit e emërtuar si Festa e Flamurit është një nga më...

Urime 28 Nëntori – kjo është agjenda shtetërore për shënimin e Ditës së Flamurit

Qeveria e Kosovës ka publikuar agjendën shtetërore për organizimin e 28 Nëntorit, 110 vjetorit...

​12 vjeçari përjashtohet nga shkolla pasi preu flokët në stilin e brazilianit Ronaldo

Një 12-vjeçar u përjashtua nga shkolla kur vendosi të nderojë legjendën e futbollit brazilian...