E premte, 24 Mars, 2023

Gjendet i gjallë në një pjerrinë, vogëlushi italian i zhdukur në pyjet e Firences

- Advertisement1-

Fëmija është nën vëzhgim në spitalin Meyer në Firence, por është mirë. Ai u gjet rreth tre kilometra nga shtëpia, ka një të vrarë në krah dhe është i dehidruar. U gjet nga një gazetar i RAI. Karabinierja që e mori në krahë tha se “Ai pyeti menjëherë për mamin”.


Pas dy netëve dhe një dite, u gjet i vogli Nicola Tanturli, fëmija 21-muajsh i cili u zhduk nga shtëpia e tij në Palazzuolo sul Senio, në Mugello, nga një vilë në pyjet e Apenineve. Fëmija është mirë me shëndet.

- Advertisement -

Ai u dërgua me helikopter në spitalin pediatrik Meyer në Firence, ku po i nënshtrohet kontrolleve. Spitali ndërkohë ka bërë të ditur se «Nicola i është nënshtruar një vizite të parë e cila zbuloi gërvishje sipërfaqësore, por kushtet e tij të përgjithshme nuk ngrenë shqetësime të veçanta. I vogli në çdo rast do të mbahet për vëzhgim në pritje të përfundimit të kontrolleve të fundit ».

Kërkimet për fëmijën kanë vijuar të pandërprerë që nga dje në mëngjes, pas alarmit të ngritur nga prindërit.

Të koordinuar nga zjarrfikësit dhe karabinierët, ata angazhuan më shumë se 200 njerëz, përfshirë shumë vullnetarë të cilët, gjatë gjithë ditës dhe natës, “rrahën” pyjet përreth shtëpive në Campanara, një fshat që është pjesë e komunës së Palazzuolo mbi Senio.

- Advertisement -

Nicola i vogël përqafon përsëri nënën e tij

Kryebashkiaku Philp Gian Piero Marchetti komentoi me entuziazëm: «E pashë Nicola tashmë ishte mbështjellë me një batanije termike. Sytë e tij ishin hapur, dukej shumë i frikësuar, por ishte mirë ».

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...