E shtunë, 28 Nëntor, 2020

Gabimet në grim që ju bëjnë të dukeni më e moshuar

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Është make up-i juaj funksional, apo thjesht ju rrit në moshë? Janë disa gabime që ju duhet ti shmangni, në mënyrë që të përfitoni freskinë dhe shkëlqimin rinor.

1-Përdorni shumë fondatin

Kur vendosni shumë fondatinë humbisni shkëlqimin e lëkurës. Duhet ta përdorni vetem aty ku duhet të barazoni ngjyrën e lëkurës. Kur blini një fondatinë, shmangni ato që përshkruhen si ‘mat’. Shikoni  për formula të cilat mund t’ju japin shkëlqim dhe pastërti në fytyrë.

2.Vendosja e buzëkuqëve në ngjyrë të errët

Një ngjyrë e errët e bën çdo sipërfaqe të duket më e vogël – një iluzion i mirëpritur mbase në ijet tuaja, por jo në buzët tuaja. Për t’i bërë buzët tuaja të diken më të plota dhe të dukeni më të reja përdorni shkëlqyesit. Një truk tjetër për të krijuar iluzionin e buzëve të plota, është vendosja e një lapsi të theksuar përgjatë vijës së sipërme të buzës, më pas ta përhapni me gisht.

3.Vendosja e penelit të zi

Nuk themi mos ta përdorni fare penelin, pasi ai e tregon syrin tuaj të duket më i madh, por mund të zgjidhni njyrën kafe në vend të të zezës. Në këtë mënyrë mund të shmangni një pamje të ‘egër’.

4.Lyerja e qerpikëve të poshtëm

Lyerja e qerpikëve të poshtëm mund t’i bëjë sytë të duken më të varur dhe të tërheq vëmendjen tek rrathët e syve.

5.Nuk përdorni ‘blush’

Një ‘skuqje’ rozë në faqet tuaja mund t’ju sjellë jetë në fytyrë. Buzëqesh dhe në pjesën më të ngritur të faqeve, vendos me një furccë të qendur me qime, pak ‘blush’ në ngjyrë rozë të lehtë.

6.Përdorni një laps vetullash të errët

Duhet të zgjidhni një ose dy hije më të errët se ngjyra juaj natyrale. Shmangni lapsat me ngjyrë të errët kur keni tipare të zbehta. Përpiquni mos ta aplikoni lapsin në gjithë vetullën tuaj, po vetëm në hapësirat boshe.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Flet Zenun Shala, që hapi shkollën shqipe në Monthey të Zvicrës: Çdo ditë e më shumë po rritet numri i nxënësëve

Mërgata kosovare që jeton në shtete të ndryshme asnjëherë nuk e harron t’ia trasojë gjeneratave të reja që ta mësojnë gjuhën shqipe. Kështu ka bërë...

Suela Kluna, 11-vjeçarja që jeton në Gjermani – drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë modele

Është 11-vjeçare dhe si çdo fëmijë ka shumë ëndrra. Pandemia aktualisht e ka stopuar që të merret me modelim, por shpreson se shpejt do...

Flet Ajlin Alfredaj nga Tropoja: Si është të rritësh 7 fëmijë dhe të bësh karrierë në politikë

Intervistoi: Donat Maloku Është nënë e 7 fëmijëve por kjo nuk e ka penguar të kryejë dy fakultete dhe më pas të merret intesivisht me...

Të tjera nga kategoria

Çfarë duhet të hajë një grua për mëngjes

Justifikimet më të përhapura përse njerëzit heqin dorë nga mëngjesi janë: nuk kanë uri nuk ua...

Ky truk i vogël në shampon tuaj është ideal për yndyrën e flokëve

Yndyra e flokëve nuk po ju lë të qetë? Ky truk i vogël në...

Si është ajo si vjehrrë? Valbona Selimllari flet për marrëdhënien me të dashurën e djalit

Valbona Selimllari erdhi shumë ndryshe sot në emisionin “N’fermë”. Veçse u përshtat me ambientin ‘country’...

Gratë janë kaq të bukura dhe kaq të ndryshme nga njëra-tjetra…

Nga Ambra Hysa Gratë, janë kaq të bukura dhe kaq të ndryshme nga njëra-tjetra. Këtu qëndron...