E premte, 7 Tetor, 2022

Fruti ideal për t’u ngrënë para mëngjesit

Mëngjesi është një ndër vaktet më të rëndësishme të ditës.

Ekspertët thonë gjëja që duhet të konsumoni në mëngjes janë frutat, që janë të pasura me vitamin C, transmeton portal arbresh.info

- Advertisement -

Një ndër to është e kivi.

Ka rolin e një antioksiduesi, i cili është për shkak të përmbajtjes së pasur të vitaminës C, flavonoideve dhe karotenoideve. Këta përbërës mbrojnë trupin nga radikalet e lira dhe shkaqet e shumë sëmundjeve. Kivi është një kujdestar i vërtetë i shëndetit të sistemit të frymëmarrjes.

Konsumi i kivit ndikon në forcimin e sistemit imunitar, pastaj zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve.

- Advertisement -

Nga shumë të mira shëndetësote, kivi pastron edhe trupin nga toksinat. Prandaj, shpesh rekomandohet si laksativ. Falë përmbajtjes së tij në kalium, kivi mund të përputhet me bananet.

Ëshët frut ideal për rregullimin e rrahjeve të zemrës dhe presionit të gjakut.

Sidoqoftë, ekspertët gjithashtu tregojnë se konsumi nuk duhet të ekzagjerohet. Gjegjësisht, rekomandohet të merrni dy deri në tre pjesë në stomak bosh, dhe koha më e mirë për këtë është në mëngjes.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga...