E shtunë, 25 Qershor, 2022

Fotografi Bujar Gashi përfaqëson Kosovën në ekspozitën ndërkombëtare

- Advertisement -

Fotografi Bujar Gashi, është përzgjedhur të përfaqësojë Kosovën në ekspozitën ndërkombëtare me pjesëmarrës të shteteve nga Hungaria, Sllovakia, Polonia dhe Republika Çeke

Ekspozita do të jetë e veçantë, me sete fotografike të natyrës, të cilat mund të shihet në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës nga data 13 maj deri më 17 maj.

- Advertisement -

Bujar Gashi vazhdimisht ka sjellë foto të ndryshme, me pamjet që ofron, mund të shihni magjinë e natyrës së Kosovës, ku duket se e gjithë qetësia dhe ngjyrat më të bukura janë shkrirë në një vend të vetëm.

Ai njihet si fotograf profesional që promovon vlerat kulturore dhe historike të Kosovës.

Bujari është fitues i shumë çmimeve në fotografi dhe autor i disa ekspozitave, si në Turqi, Gjermani dhe në Kosovë, të cilat përfaqësojnë kulturën dhe historinë e Kosovës.

- Advertisement -

Është fitues i disa çmimeve kombëtare dhe ndërkombëtare, ku një prej tyre edhe në Budapest, HU, në vitin 2016.

Fotografia e tij vlerësohet lart, duke prezantuar shumë vende turistike të Kosovës dhe jo vetëm, në shumë evente ku Kosova është prezantuar si pjesëmarrëse, si në Londër, Berlin, Stamboll, Dubai, Tiranë etj.

Fotgrafitë e Gashit janë publikuar në faqet e shumë mediumeve vendore dhe ndërkombëtare, ku së fundmi në faqen e “National Geographic” janë publikuar dy fotografi të Gashit, duke parë edhe një herë vlerën e fotografisë për vendin e tij.

- Advertisement -

Share

spot_img
spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ironizohet në rrjetet sociale pasi ju gjenden armë nxënësve në Ferizaj: Hapet libraria me furnizim të ri për vitin shkollor 2022/23

Policia e Kosovës të premtën kapi disa armë nxënësve në Ferizaj, çka ngjalli reagime...

Shkrimtarja Shqipe Sylejmani fyhet mbi baza raciste në festën zvicerane

Shqipe Sylejmani ka organizuar një event kostumesh, por, për shkak se aty nuk duken...

Nëse e gjeni gaforren mes trëndafilave për më pak se 30 sek, jeni ndër 10% e njerëzve më të zgjuar në botë

Gjeni gjallesën e ujit në foto dhe zgjidhni enigmën! Kontrolloni nëse jeni ndër 5%...

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të...