E diel, 17 Janar, 2021

Foshnjat shohin vetëm këtë ngjyrë deri në moshën 5 muajsh

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Zhvillimi i shikimit te foshnjat mund të iu surprizoj.


Edhe në bark të nënës, foshnja mund të dalloj dritën nga errësira, dhe pas lindjes, foshnja i sheh format përmes vijave ku drita dhe errësira preken, shkruan lajmi.net.

Por, atyre iu duhet kohë për të mësuar si t’i përdorin sytë. Në vitin e parë të jetës, foshnja mëson se si të shoh.

Kur lind, deri sa të arrij moshën 3 muajsh, foshnja sheh vetëm bardh, hirtë dhe zi. Pas 3 muajve të parë, foshnja fillon të shoh ngjyrën e kuqe fillimisht.

Në moshën 5 muajsh, foshnja fillon të shoh të gjitha ngjyrat e spektrumit.

Fëmijët fillojnë të shohin plotësisht të gjitha format rreth moshës 4-5 vjeçe.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Kujdes! Fotot e fëmijëve që nuk duhet t’i postoni kurrë në rrjetet sociale

Vitet e fundit, prindërit kanë një tendencë gjithnjë e në rritje për të postuar...

Historia tragjike e nënës me 4 fëmijë, vdes 11 ditë pasi lind vajzën

Një 31-vjeçare ka ndërruar jetë disa ditë pasi lindi fëmijën e katërt duke lënë...

Pa e ditur, vogëlushi mbante në sirtatin e tij kopertinën më të shtrenjtë në botë

Një kopertinë e artistit belg Hergé, me në qendër reporterin Tintin, që iu dhurua...

VIDEO simpatike që tregon sa shumë qeni e do një fëmijë

Kush është miku, apo shoku më i mirë i njeriut? Qeni, me siguri. Qeni...