E premte, 2 Dhjetor, 2022

Flet psikologia: Fëmijëve po ju shfaqen probleme të shëndetit mendor, duhet psikologu në shkollë

Në një lidhje direkte me studion e emisionit “Rudina”, psikologia Bruna Labovoti është shprehur se gjatë pandemisë së koronavirusit, mungesa e një psikologu nëpër shkolla është një shqetësim shumë i madh. Madje ajo shprehet se fëmijët kanë filluar të shfaqin dhe probleme psikologjike.

- Advertisement -

“Ajo që do ishte më me shumë vlerë të diskutohej është e ardhmja. Shumë prej fëmijëve kanë shfaqur probleme të shëndetit mendor edhe në aspektin emocional për pasigurinë e të ardhmes. Që do të thotë, nëse ne sot jemi në javën e dytë, në javët në vazhdim, kush është plani i Ministrisë apo përgatitjet që kanë bërë? Kjo pasiguri kthehet edhe në një pasiguri psikologjike dhe emocionale tek fëmijët por edhe tek prindërit të cilët i përjetojnë njësoj si fëmijët e tyre”, është shprehur Bruna Laboviti.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Lum Rrahmani, 8 vjeçari nga Kosova kampion për herën e tretë në matematikë në Dubai

Vazhdojnë sukseset e nxënësve kosovarë në botë. Lum Rrahmani, 8 vjeçari nga Kosova është shpallur...

Me Ligjin e ri të Pagave: Drejtori i shkollës fillore do ta ketë rrogën 744 euro, i të mesmes 756 euro

Sipas ligjit të ri për pagat në sektorin publik, të propozuar nga Qeveria e...

Ligji i pagave për mësimdhënësit, vjen reagimi i parë nga SBASHK-u: Shqetësuese

Kreu i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj thotë se me ligjin e ri të pagave, që...

Gjest human nga profesori nga Drenasi: Ndan tre bursa për nxënës në vlerë 20 euro për një vit nga paga e tij

Një gjest i mirë është marrë sot nga profesori i shkollës "Fehmi Lladrovci" në...