E hënë, 26 Shtator, 2022

Flet mjeku: Këto janë 5 arsyet kryesore të vdekjeve të bebeve

- Advertisement -

Nga Ema Shazivari

Mortaliteti në vitin e parë të jetës është edhe më i lartë. Guriel Nasto nga materniteti “Koco Gliozheni” thotë se janë 5 shkaqet kryesore të vdekjeve.

- Advertisement -

“Konsiderohet vdekshmëria që ndodh brenda vitit të parë të jetës. Shkaqet më madhore janë kryesisht defektet e lindura, anomalitë e lindura të zemrës, mushkërisë, një shkak tjetër madhor janë lindjet parakohe. Një shkak tjetër është vdekja e papritur, mbytjet dhe komplikacione gjatë shtatzënisë”, thekson mjeku.

Në disa raste janë edhe kushtet që nënat e vijojnë shtatzëninë. Mjeku thotë se për shkak të situatave të ndryshme ndër të cilat edhe depresioni, ka nëna të cilat janë konsumatore të substancave narkotike, duhanit dhe alkoolit.

- Advertisement -

“Rastet më shqetësuese janë ato të nënave që kanë probleme shëndetësore. Ato që janë përdoruese të drograve dhe konsumi i duhanit gjatë shtatzënisë”, thotë ai.

Për fat të mirë gjatë periudhës së pandemisë, në maternitetin “Koço Gliozheni”, nuk ka humbur jetën nga Covid asnjë foshnje

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...