E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Filozofja shqiptare nga “London School of Economics” Lea Ypi do të ligjërojë dhe promovojë librin në Prishtinë

- Advertisement -

Shoqata e Filozofëve të Kosovës organizon ligjëratë me filozofen dhe pedagogen në London School of Economics, Lea Ypi.


Në këtë ligjëratë, Ypi do të elaborojë temën “Marksizmi kantian – Çka është dhe çka na duhet?”

- Advertisement -

Ligjërata do të mbahet brenda ambienteve të Fakultetit Filozofik në Universitetin e Prishtinës, më 5 janar 2022, ora 12:00.

Gjithashtu Lea Ypi do të promovojë librin e saj “Të Lirë: të rritesh në fund të historisë”, në Librarinë “Dukagjini” në Prishtinë.

“Të lirë: të rriteh në fund të historisë”, është një vepër pjesërisht autobiografike dhe pjesërisht filozofi politike, ku autorja navigon përmes nocioneve rreptësisht të kundërta të “Lirisë”, dhe të ardhurit në moshë “në fund të historisë”.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Video prekëse që tregon se mësuesi nuk duhet harruar dhe respektuar gjithmonë

Një pilot në linjat turke zbulon se një nga mësuesit që ai kishte kaluar...

Shkalla e ulët e inteligjencës “shpëton” 25-vjeçarin nga dëbimi në Kosovë

Ai ka një shkallë të inteligjencës prej vetëm 70 IQ dhe konsiderohet si personalitet...

Gjuha shqipe e varfër, a do të flasim në të ardhmen veç me emoji?

Emojit janë këtu dhe janë këtu për të qëndruar, duke u zhvilluar e përmirësuar...

Universiteti shtetëror i Floridas shkruan për ekonomisten nga Prishtina

Universiteti Shtetëror i Floridas (FSU) ka shkruar sot për këngëtaren Adelina Emini, e cila...