E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Figura e mësuesit: Si ka ndryshuar këto 3 dekada në Shqipëri

- Advertisement -

Figura e mësuesit ka pësuar ndryshime këto 3 dekada. Tani ai drejton me dije, shembullin e tij dhe tolerancë.


Mësuesi është shumë e rëndësishme në jetën e njeriut, në mos përcaktuese për të ardhmen e tij.

- Advertisement -

Më tepër liberalizëm ka tani, atëherë ishte diktaturë. Figura e mësuesit sot është shumë e dashur.

Është një njeri i mire, si mami im. Në kohën e mëparshme nxënësi dëgjonte dhe zbatonte, ndërsa sot ti duhet ta bindësh fëmijën, pasi ai ka një mendim kritik dhe kjo është një arritje e arsimit. Duhet ta meritosh emrin mësues.

- Advertisement -

Është figurë e rëndësishme, pasi na ndihmon të çajmë në jetë. Ndër mësuesit veçoj mësuesen kujdestare, pasi e kemi si shoqe.

Nuk ta jep shkolla emrin mësues, por mënyra si ndërvepron me fëmijët. Mësuesi mua më jep kurajo dhe më mëson gjëra të reja. Arritja më e madhe është kur një fëmijë mezi pret të gdhihet e nesërmja, që të shkojë sërish në shkollë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Edhe një mërgimtar tjetër i gatshëm t’ua jap nga 100 euro mësuesve

Mërgimtarët po vazhdojnë të tregojnë gatishmëri për t’i ndihmuar mësuesit kosovar. Edhe Fitim Krasniqi, nga...

Komuna e Prizrenit i jep tender për vetëdijesimin e nxënësve kompanisë që aktivitet primar ka pastrimin e ndërtesave

Komuna e Prizrenit ka nënshkruar kontratë me kompaninë ‘Samire Osmani B.I’ për ‘Vetëdijesimin e...

LAJMI I FUNDIT: Paqartësi në ekzekutimin e pagave për grevistët

Ajo që vazhdon të mbetet e paqartë në këtë situatë është forma e ekzekutimit...

Hapet pika shkollore e gjuhës shqipe në Kaufbeuren të Bavarisë

Të shtunën në prani të nxënësve, prindërve dhe bashkëkombësve, të Konsullit të Përgjithshëm të...