E premte, 24 Mars, 2023

Fermerit në Strellc të Deçanit ujku ia mbyt 12 dele / VIDEO

- Advertisement1-

Mëngjesi i së enjtes ka qenë i vështirë për fermerin Ramë Mujaj nga Strellci i Epërm i Deçanit.


Kur është zgjuar nuk e ka parë kopen e deleve si çdo ditë tjetër. Ka parë atë që nuk mund ta kishte menduar kurrë. 12 dele të shtrira e përgjakura në tokë, bërë cope-copë.

- Advertisement -

Ai kur është ofruar e ka kuptuar sekopenë me 12 dele ia ka mbytur ujku.

“Gjithë hapësira është e rrethuar me tela xhemborë, por ujku kishte gërmuar poshtë në tokë dhe kishte arritur të futet në vendin ku mbaheshin delet dhe ka mbytur 12 dele. Është hera e parë që sulmohet në masë kaq të madhe kopeja e deleve në këto anë, është edhe trishtueshëm”, ka thënë fermeri Mujaj nga Strellci i Epërm i Deçanit për Kids of Kosova.

Ai ka thënë se tashmë nuk e ka asnjë dele por që pret që të ndihmohet.

- Advertisement -

“Pres që të më ndihmojnë, nuk kam asnjë dele më”, ka pohuar ai.

Ndërsa, Rifat Stojkaj, drejtor i Bujqësisë në komunën e Deçanit ka thënë se kanë dalë sot në vendin e ngjarjes dhe kanë konstatuar se kjo kope është sulmuar nga ujku.

“Ne si institucion komunal ishim sot atje. Tani e përgatisim një raport e të shohim”, ka deklaruar Stojkaj.

- Advertisement -

Më poshtë videon e siguruar nga Kids of Kosova:

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vetëm personat me koeficient të lartë të inteligjencës mund të dallojnë një shkronjë të ndryshme në foto

Zgjidhja e një iluzioni optik kërkon aftësi të mira vëzhgimi dhe një sy të...

“Ti që nuk lexon i bën të gjitha të zezat – vjedh, nuk punon, bëhesh i korruptuar”

Nga Edison Ypi Ti ha, pi, vishesh, mbathesh, zbavitesh. Por nuk je i qetë. Nuk...

Akrepat lëvizin një orë para, me këtë datë ndërrohet ora

Ora dimërore do të jetë e pranishme deri në natën mes të dielës 26...

Mira Murati, shqiptarja që qëndron prapa revolucionit botëror

Me “ChatGPT”, OpenAI shënoi një storie suksesi të papaparë. Mira Murati 35-vjeçare, një grua...