E premte, 2 Dhjetor, 2022

Fëmijët deri në një vit duhen të flenë vetëm në shpinë

Fëmijët deri në një vit duhen të flenë në shpinë, në dyshek më të fortë dhe në dhomën e njëjtë me prindërit, është një nga rekomandimet e reja për sigurinë e foshnjave, të cilën e ka publikuar Akademia amerikane e pediatërve.

Në konferencën amerikane të pediatërve amerikanë, e mbajtur në Boston, është konkluduar që foshnjat, për të shmangur të ashtuquajturën sindromë të vdekjes së papritur, e cila është gjithnjë më e shpeshtë gjatë viteve të fundit, duhet gjithmonë të flenë në shpinë, ndërsa fjetja në një anë (në krah) vlerësohet si e pasigurt.

- Advertisement -

Rekomandohet edhe që foshnjat në gjendje të zgjuar një kohë ta kalojnë duke u shtrirë në stomak, por nën kontrollin e të rriturve.

Pediatrit amerikanë këshillojnë që në krevatet e bebeve të mos ketë gjëra të buta, mbulesa të lirshme, duke përfshirë edhe batanijen dhe jastëkun, si dhe as mbrojtës nga goditjet.

Bebet po ashtu nuk duhet që rregullisht të flenë në pozitën e ulur, as në karrocat e veta dhe as në ulëset speciale të automobilave.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...