E shtunë, 25 Qershor, 2022

Evropa në alarm, regjistrohet rasti i parë i variantit “më të rrezikshëm” të COVID-19

spot_img
- Advertisement -

Evropa është alarmuar të premten, pasi është regjistruar rasti i parë i variantit të ri të koronavirusit, që fillimisht është identifikuar në Afrikën e Jugut.

Belgjika është shteti që ka konfirmuar rastin e parë të variantit B.1.1.529 që po konsiderohet më i rrezikshëm se variantet paraprake. Lajmi është konfirmuar nga eksperti shëndetësor belg Marc Van Ranst. Besohet se bëhet fjalë për një person që ka shkuar nga Egjipti në Belgjikë.

- Advertisement -

Varianti i ri besohet se u reziston vaksinave dhe është shumë më shumë i transmetueshëm. Evropa, që është në alarm edhe nga rritja e rasteve me variantet tjera, ka kërkuar mbylljen e kufijve dhe të mos lejohen udhëtarët nga Afrika.

Ekspertët nga Organizata Botërore e Shëndetësisë tashmë janë mbledhur në Afrikën e Jugut për të diskutuar për variantin e ri që është përshkruar nga shkencëtarët si “më i keqi që është parë deri tash”.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga...

Lija e majmunëve, IKSHPK del me njoftim për qytetarët e Kosovës

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka dalë me njoftim për qytetarët e Kosovës, për...

Lija e majmunëve, çfarë duhet të dimë për virusin që po përhapet në Evropë

Autoritetet shëndetësore në Evropë janë vënë në gatishmëri të lartë për rastet e konfirmuara...