E martë, 4 Tetor, 2022

Ekuacioni që bëri me dhimbje koke edhe mësuesit e matematikës (Foto)

Duket si një problemë e thjeshtë, por në “Facebook” ka shkaktuar një numër të jashtëzakonshëm komentesh.


Problemi është postuar në rrjetin social nga faqja “Trending in China”, dhe bazohet në logjikën e barazimit të një lloj luleje me një numër të caktuar.

- Advertisement -

Problemi është në fakt një foto, në të cilën shfaqen tre ushtrime me lule.

Rreshti i parë tregon tri lule të kuqe, shuma e të cilave është 60.

Rreshti i dytë tregon një lule të kuqe dhe dy lule blu me shumën 30, ndërsa rreshti i tretë tregon një lule blu dhe një të verdhë, diferenca e të cilave është e barabartë me 3.

- Advertisement -

Rreshti i fundit tregon një lule të verdhë, vlera e të cilës mblidhet me vlerën e një të kuqeje dhe në fund, shuma shumëzohet me vlerën e një luleje blu.

Zgjidhja

Lulja e kuqe ka vlerën 20, bluja ka vlerën 5 kur është me pesë petale dhe 4 kur është me katër petale, ndërsa lulja e verdhë është baras me 1.

1 + 20 x 4

Meqë shumëzimi kryhet i pari, kemi 80 +1.

Përgjigjja është 81. 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

E dhimbshme: Mësuesja që i dha arsimit 33 vite të jetës nuk e di si do të paguajë kredinë

I kanë mbetur më pak se një muaj deri në pensionim. Por Hanlije Ademi...

Rrahman Jasharaj: Nëse pagat nuk procedohen, unë nuk garantoj çfarë do të ndodh tutje

Kreu i SBASHK’ut, Rrahman Jasharaj, i ka konfirmuar raportimet se vetëm mësimdhënësit grevistë janë...

“Kryeministër je futur në qorrsokak me skandale, paguaj mësimdhënësit se mjaft i poshtërove”

Deputetja e PDK’së, Ganimete Musliu, i ka bërë thirrje kryeministrit Kurti që t’ua ndajë...

“Mos ekzekutimi i pagave – ka familje që sot Qeveria Kurti i ka lënë pa bukë”

Ish-ministrja Hykmete Bajrami ka reaguar sot ndaj mos ekzekutimit të pagave për mësimdhënësit për...