E shtunë, 1 Tetor, 2022

Eksperimenti i veçantë: Nxënësit dërgojnë baktere në hapësirë ​​për të bërë kos

- Advertisement -

Nxënësit e shkollave të mesme australiane po dërgojnë baktere në hapësirë ??si pjesë e një eksperimenti për të bërë kos.

Në bashkëpunim me Universitetin e Teknologjisë Swinburne, 40 nxënës në të gjithë Victoria-n po marrin pjesë në një program që do të dërgojë kos në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) këtë të martë, nëpërmjet një rakete SpaceX.

- Advertisement -

Një ekip prej gjashtë nxënësish në Haileybury, një shkollë e mesme e pavarur në Melburn, po punojnë me studiuesit e Swinburne për të studiuar efektet e mikrogravitetit te bakteret. Ata shpresojnë të perfeksionojnë kushtet në të cilat astronautët mund të bëjnë kosin e tyre.

36 shishe do të dërgohen në hapësirë, të cilat përmbajnë qumësht të ngrirë dhe lloje të baktereve “të mira” që prodhojnë kos, të cilat do të përdoren nga astronautët në ISS.

Ekipi i Haileybury po dërgon 20 shishe për të studiuar se çfarë kosi do të prodhohet në varësi të llojit të qumështit të përdorur – qumësht lope ose qumësht soje – dhe sa kohë fermentohet – 24, 48 ose 72 orë.

- Advertisement -

Një nxënëse e Haileybury-t, 16-vjeçarja Chiara Sgroi, tha se qëllimi i eksperimentit ishte të përcaktonte “cili kos është më ushqyes dhe si do të jetë në krahasim me kontrollin që kemi bërë në Tokë”.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

A do të pezullohet sot greva në arsim deri në janar?

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës do të mbajë sot konferencë të jashtëzakonshme...

Sefaj nga Këshilli Grevist: Be po ju bëj, Murati e Nagavci s’ishin bë drejtora as në Mamushë

Ali Sefaj nga Këshilli Grevist i BSPK-së, ka kritikuar Ministrin e Financave, Hekuran Murati,...

Pas votimit për pezullim të grevës, BSPK thërret konferencë të jashtëzakonshme

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës do të mbajë sot konferencë të jashtëzakonshme...

“Do t’ju rrah”, shqiptarja kërcënon nxënësit e një shkolle në Greqi

Shqiptarja e cila u arrestua nga policia greke pasi kërcënoi nxënësit e një shkolle...