E shtunë, 25 Qershor, 2022

Efektet anësore të mungesës së vitaminës D gjatë shtatzënisë

spot_img
- Advertisement -

Një nga studimet në Amerikë kanë treguar një mundësi për të parandaluar abortin dhe defektet e lindjes gjatë shtatzënisë suaj.

Kjo pasi, 1 në 4 gra shtatzëna përjetojnë abort spontan dhe pothuajse 8 milionë foshnje në të gjithë botën kalojnë në një defekt serioz të lindjes shkruan Belly Belly, transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Por, çfarë zbuloi studimi nga shkencëtarët australianë?

Pas 12 vite hulumtime, ekipi i studiuesve në Victor Chang Cardiac Research Institute, ka zbuluar se nivelet e ulëta të një koenzimë të quajtur nicotinamide adenine dinukleotid (NAD) ndalon zhvillimin e organeve të fetusit.

NAD është një nga koenzimet më të rëndësishme që gjendet në të gjitha qelizat e gjalla.Sinteza e saj është thelbësore për prodhimin e energjisë dhe komunikimit qelizor.

- Advertisement -

Mungesa e NAD-së paraqetë problem e sidomos në tremujorinë e parë të shtatzënisë, atëherë kur embrioni është duke u zhvilluar.

Studiuesit treguan se këtë mungesë mund ta zëvendësonime plotësimin e vitaminës B3 (niacin).Ndër burimet e vitaminës B3 mund t’i gjeni në ushqimet si: mish pule, bizele dhe brokoli.

Hulumtimi i realizuar veçoi ndërveprimin mes gjentikës dhe faktorëve mjedisorë që potencialisht mund të shkaktojnë defekte të lindjes.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro lehonat me asistencë sociale

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro nënat lehona të cilat janë...