E shtunë, 1 Prill, 2023

Edukatorja me vajzën 5-vjeçe infektohen me Covid, karantinohen edhe 12 fëmijë të grupit

- Advertisement1-

Një edukatore në një kopsht në Kuçovë dhe fëmija e saj 5-vjeçe që është e regjistruar në po të njëjtin kopsht, janë infektuar me koronavirus duke bërë që të gjithë fëmijët e tjerë të grupit të karantinohen.

Deri në momentin e shfaqjes së shenjave të para dalluese të infektimit, edukatorja ka qenë në punë dhe pas kryerjes së tamponit, ajo dhe vajza e saj janë karantinuar së bashku me familjen e saj.

- Advertisement -

Në karantinë janë edhe 12 fëmijët e grupit ku ajo punonte, të cilët do t’i nënshtrohen testimit.

ABC News bën me dije se edhe një punonjëse fasonerie në qytetin e Kuçovës ka rezultuar e prekur me koronavirus. Ajo e ka ndërprerë marrëdhënien me punën vetëm ditën që ka bërë tamponin,duke vënë në alarm koleget e saj më të afërta dhe gjithë punonjëset e repartit ku ajo punonte.

Aktualisht është kryer dezinfektimi i kopshtit dhe fasonerisë në Kuçovë si dhe janë mbyllur dy reparte të fasonerisë dhe grupi i fëmijëve ku punonte edukatorja e infektuar.

- Advertisement -

Në vetëm një javë nga hapja e shkollave dhe kopshteve, virusi është përhapur në mbarë institucionet arsimore të vendit. E sigurt është që situata do të përshkallëzohet edhe më tej, dhe do të kemi shtrim të rasteve me virus.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...