E shtunë, 28 Nëntor, 2020

Edi Sopa, 12-vjeçari nga Ferizaji – ylli në rritje i skenës muzikore shqiptare

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Ka nisur të merret me këndim në moshën 9-vjeçare. Ishin prindërit që ia zbuluan talentin, ndërsa këndonte në shtëpi qysh i vogël. Tani është emër i njohur i muzikës për fëmijë dhe po ec sigurt që në të ardhmen të bëhet këngëtar i suksesshë.

Fjala është për Edi Sopa, 12-vjeçarin nga Ferizaji, i cili në një intervistë për “Kids of Kosova” (www.kidsofkosova.net) tregon në çfarë festival ka marrë pjesë dhe çmimet që ka fituar, ndërsa ka dhe një mesazh p mesazh për bashkëmoshatarët e tij.

Intervistoi: Donat Maloku

Kids of Kosova: Së pari një prezantim, nga jeni, sa vjeçar, ku vijoni mësimet?

Edi Sopa:  Jam nga Ferizaj, 12 vjeçar dhe vijoj mësimet në shkollën ‘Jeronim de Rada’ në Ferizaj.

Kids of Kosova: Në cilin moshë keni filluar të merreni me muzikë?

Edi Sopa: Me muzikë kam filluar të merrem qe 3 vite, duke mos lënë anash edhe këndimin në shtëpi, ku edhe u zbulua talenti im nga prindërit të cilët i falënderoj shumë.

Pastaj ishte dëshira ime e madhe të bëjë një këngë timen solo të cilën e kam bërë në studion “Arti Records” ku jam mirënjohës që edhe nga ata kam pasur mbështetjen më të madhe. Pastaj kam bërë edhe dy këngë të mija solo dhe pastaj kam filluar me covera.

Kënga e parë e ime quhet “Pak shpresë”, kënga e dytë “Tërmeti” të cilën kisha dasht me veçuar më shumë nga dy këngët e tjera, sepse kam ndjerë dhembshuri dhe e kam kënduar me emocionet më të mëdha për tragjedinë që ndodhi në Shqipëri. Si dhe kënga e tretë “Për ty nënë”, ndërsa coverat e tjerë së bashku me këngët mund t’i gjeni në kanalin Youtube.

Kids of Kosova: A keni marrë pjesë në ndonjë festival për fëmijë, nëse po në cilin?

Edi Sopa: Po kam marrë pjesë në disa festivale për fëmijë, në “Diamond Fest”, “Mollëkuqet” dhe në disa festivale tjera. Gjithashtu kam marrë pjesë në emisionin “The one show” ku kemi marrë çmim të gjithë fëmijët e grupit  pushim 5 ditor në bregdetin shqiptar.

Kids of Kosova:  A keni fituar ndonjë çmim deri tani, nëse po na tregoni në cilin festival?

Edi Sopa: Kam fituar çmimin e parë në festivalin “Diamond Fest” me këngën “Pak shpresë” e cila u mirëprit me shumë emocione nga publiku. Në festivalin “Mollëkuqet” kam fituar vendin e dytë.

Kids of Kosova:  Për fund, mesazhi juaj për bashkëmoshatarët tuaj?

Edi Sopa: Mesazhi për bashkmoshatarët e mi, uroj të kenë sëe pari shëndetin, jetë të lumtur pritshmëritë të cilat i ëndërrojnë, të vrapojne pas ëndrrave të tyre sepse me mund gjithmonë arrihet punë dhe gjithçka që dëshiron në jetë. Ju uroj suksese në të gjitha etapat e jetës së tyre.

Video e dërguar për Kids of Kosova:

- Advertisement -

Share

Të fundit

Flet Zenun Shala, që hapi shkollën shqipe në Monthey të Zvicrës: Çdo ditë e më shumë po rritet numri i nxënësëve

Mërgata kosovare që jeton në shtete të ndryshme asnjëherë nuk e harron t’ia trasojë gjeneratave të reja që ta mësojnë gjuhën shqipe. Kështu ka bërë...

Suela Kluna, 11-vjeçarja që jeton në Gjermani – drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë modele

Është 11-vjeçare dhe si çdo fëmijë ka shumë ëndrra. Pandemia aktualisht e ka stopuar që të merret me modelim, por shpreson se shpejt do...

Flet Ajlin Alfredaj nga Tropoja: Si është të rritësh 7 fëmijë dhe të bësh karrierë në politikë

Intervistoi: Donat Maloku Është nënë e 7 fëmijëve por kjo nuk e ka penguar të kryejë dy fakultete dhe më pas të merret intesivisht me...

Të tjera nga kategoria

Flet Zenun Shala, që hapi shkollën shqipe në Monthey të Zvicrës: Çdo ditë e më shumë po rritet numri i nxënësëve

Mërgata kosovare që jeton në shtete të ndryshme asnjëherë nuk e harron t’ia trasojë...

Suela Kluna, 11-vjeçarja që jeton në Gjermani – drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë modele

Është 11-vjeçare dhe si çdo fëmijë ka shumë ëndrra. Pandemia aktualisht e ka stopuar...

EJZA HOXHA – super prezantuesja nga Shqipëria me emision javor në “Kids of Kosova”

Super prezantuesja nga Shqipëria, EJZA HOXHA ❤️ bashkohet me Kids of Kosova Media online "Kids...

Flet Ajlin Alfredaj nga Tropoja: Si është të rritësh 7 fëmijë dhe të bësh karrierë në politikë

Intervistoi: Donat Maloku Është nënë e 7 fëmijëve por kjo nuk e ka penguar të...