E shtunë, 25 Mars, 2023

E thotë studimi: Sa më shumë fëmijë të ketë një grua, aq më ngadalë plaket

- Advertisement1-

Sa më shumë fëmijë të ketë një grua, aq më e ulët është shkalla me të cilën plaket, sipas një studimi nga Universiteti Simon Fraser në Kanada.


Studimi shqyrtoi numrin e fëmijëve të lindur nga 75 gratë që morën pjesë në të, si dhe gjatësinë e telomereve të tyre, me mostra të pështymës dhe pjesën e brendshme të faqes.

- Advertisement -

Studiuesit zbuluan se gratë që kishin lindur shumicën e fëmijëve kishin edhe telomere më të gjata. Telomeret shtrihen në buzë të kromozomeve dhe rregullojnë plakjen qelizore.

Sipas shkencëtarëve që zhvilluan studimin, zbulimet e tyre mund të jenë për shkak të rritjes së estrogjenit të vërejtur gjatë shtatëzënisë dhe të cilat veprojnë si antioksidantë që mbrojnë qelizat nga shkatërrimi.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...