E mërkurë, 28 Shtator, 2022

E sjell në jetë fëmijën me “lindje sirene”, habiten mamitë

- Advertisement -

Një çift tha se mbetën të shokuar kur lindja e djalit të tyre doli të ishte aq e rrallë sa mamitë nuk e kishin parë kurrë më parë.

Jennifer Petrie solli në jetë djalin e saj, Rio Petrie Martins, më 16 dhjetor, duke mirëpritur fëmijën e saj të parë me të dashurin Theo Martins.

- Advertisement -

Por fëmija erdhi në botë me anë të lindjes së ‘sirenës’, e cila ndodh vetëm në një në 80 mijë lindje në Mbretërinë e Bashkuar.

Duke folur për Liverpool Echo, Jennifer tha se ishte konfuze kur filloi të lindte pa i prishur ujërat.

Jennifer udhëtoi për në spitalin Ormskirk me të dashurin e saj, nga shtëpia e tyre në Southport, ku lindi në një pishinë lindjeje.

- Advertisement -

Thesi amniotik ku uji rrjedh kur jeni në lindje nuk shpërtheu kurrë, gjë që ndodh shumë rrallë. Kur foshnja lindi ai ishte ende i mbështjellë në tullumbace.

“Pothuajse dukej sikur kishte lindur në një tullumbace uji. Ishte një lindje me ujë, kështu që thesi amniotik, me foshnjën brenda, u derdh në pishinë ende e paprekur. Ai dukej sikur ishte në një fshikëz. Ajo shpërtheu vetëm më pas, ku edhe lindi foshnja dhe doli prej saj”, tha ajo.

Mamitë u mahnitën sepse shumë prej tyre nuk e shohin kurrë këtë në karrierën e tyre, sepse është një gjë kaq e rrallë të ndodhë.

- Advertisement -

Çifti e pa këtë ngjarje të rrallë si një shenjë fati të mirë, pasi nuk pati komplikime dhe Jennifer nuk kishte nevojë për lehtësim dhimbjesh.

Kjo lindje njihet si lindje en caul dhe nganjëherë edhe si ‘lindje sirene’.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...