E mërkurë, 29 Mars, 2023

E rrallë, 25-vjeçarja nga Mali lind plot nëntënjakë, 5 vajza dhe 4 djem

- Advertisement1-

Një grua 25 vjeçare Maliane ka lindur nëntë foshnje – dy më shumë sesa kishin zbuluar më herët mjekët gjatë skanimeve.


Halima Cisse i lindi fëmijët në Marok. Qeveria e Malit e dërgoi në këtë shtet për kujdes më special.

- Advertisement -

Pesë vajzat dhe katër djemtë lindën me prerje cezariane dhe po dilnin mirë, tha ministri i shëndetësisë i Mali.

Është jashtëzakonisht e rrallë të lindësh 9 fëmijë dhe komplikimet gjatë e pas lindjes shpesh nënkuptojnë që disa nga foshnjat nuk mbijetojnë.

 

- Advertisement -

Fanta Siby, ministri i shëndetësisë i Malit, përgëzoi ekipet mjekësore në të dy vendet për rezultatin e lumtur.

Shtatzënia e zonjës Cisse u bë një objekt magjepsjeje në Mali, edhe kur u mendua se ajo mbante vetëm shtatë fëmijë, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Mjekët në kombin e Afrikës Perëndimore ishin të shqetësuar për mirëqenien e saj dhe shanset e mbijetesës së foshnjave, kështu që qeveria ndërhyri duke e dërguar në Marok.

- Advertisement -

Pas një qëndrimi dy-javor në një spital në kryeqytetin e Mali, Bamako, vendimi ishte marrë për të zhvendosur zonjën Cisse në Marok më 30 mars, tha Doktor Siby.

Pas pesë javësh në klinikën marokene, ajo lindi të martën, tha ministri. Nëna dhe pasardhësit e saj priten të kthehen në shtëpi brenda disa javësh.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Kujdes nëna: Këto ushqime nuk duhet t’ua jepni fëmijëve pa bërë 2 vjeç

Stomaku dhe gjithë sistemi tretës i fëmijëve është mjaft i ndjeshëm dhe nuk mund...

Ky artikull është për ju që keni planifikuar të bëheni nëna pas moshës 40-vjeçe!

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në...

Momente prekëse, nëna me kancer ndahet mes lotësh nga i biri para se të niset drejt spitalit

Jonida është veçse 25 vjeç, por sëmundja e kancerit po ia shkurton jetën. Kur...