E diel, 5 Shkurt, 2023

E pazakontë: 7-vjeçarja me tatuazhe i sfidon të gjithë, ngre pesha 80 kilogramëshe

- Advertisement -

Rory van Ulft nga Otava është një 7-vjeçare jo si gjithë të tjerat.

Ajo mund të kapë 32 kilogram, të bëjë ushtrime galiçe me 61 kilogramë dhe të ngrejë 80 kilogramë.

- Advertisement -

Ajo së pari filloi stërvitjen kur hyri në një klasë gjimnastike pas pesëvjetorit të saj. Rory gjithashtu mban tatuazhe të rreme në krahët e saj gjatë ngritjes së peshës, pasi mendon se shkojnë shumë.

Ajo u kurorëzua kampione e SHBA-së në peshëngritje në kategorinë për nën 11 dhe nën 13 vjeç në Kampionatin Kombëtar të Rinisë.

Vajza kalon gati 9 orë në javë duke u praktikuar në palestër dhe rreth 4  orë peshëngritje.

- Advertisement -

Shumë fotografi dhe video të Ulftit janë bërë virale në rrjete sociae, ku shumë njerëz e duartrokasin atë për aftësitë dhe forcën e saj në ngritjen e peshës.

Si në peshëngritje ashtu edhe në gjimnastikë, Rory është e rrethuar nga trajnerë të ditur. Ajo madje ka një mjek të familjes dhe një pediatër në mjekësinë sportive që kujdesen shumë mirë për të dhe  sigurohen që rritja e saj po shkon siç duhet.

   

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...