E enjte, 30 Mars, 2023

E mrekullueshme: Djali 5 vjeçar kthehet në hero, ia shpëton jetën nënës së tij

- Advertisement1-

Një 5 vjeçar është kthyer në “hero” të nënës së tij duke i shpëtuar jetën.

Pasi gjeti të ëmën shtrirë në dysheme Josh nuk u mendua dy herë por mori telefonin e tij në shtëpi dhe telefonoi 112, numrin e urgjencës që ai e kishte parë në ambulancën e tij të lodrave.

- Advertisement -

Ai më pas u vendos në kontakt me një oficer policie dhe ishte në gjendje të ngrinte alarmin.

Policia e Telford në Shropshire (Britania e Madhe) e falenderoi fëmijën për gjestin e tij.

Siç raporton BBC, komandanti i Policisë Lokale Jim Baker tha se “Josh ishte shumë i guximshëm. Ai qëndroi në linjë ndërsa ne arritëm të shkonim në shtëpinë e familjes dhe të sigurohemi që nëna e tij mori ndihmë mjekësore. Josh tashmë ka treguar se ai do të jetë një oficer i shkëlqyer i policisë dhe ne shpresojmë ta shohim përsëri kur ai të mbushë moshën për të qenë një rekrut i ri”.

- Advertisement -

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...