E hënë, 26 Shtator, 2022

E kishte dëshirë që në fëmijëri, shqiptari nga Kosova i vendos djalit emrin Gjergj Kastrioti

- Advertisement -

Kastriot Thaçi, një shqiptar nga Kosova që jeton prej vitesh në Gjermani ka tre fëmijë, një vajzë dhe dy djem, njërit prej të cilëve i ka vendosur emrin Gjergj Kastrioti.

Pas këtij vendimi qëndron historia e heroit tonë kombëtar.

- Advertisement -

Në një lidhje me Skype për emisionin Abc-ja e mëngjesit, babai i vogëlushit 7-vjeçar tha se ka qenë dëshira e tij që nëse do të bëhej ndonjëherë baba i një djali, t’i vendoste emrin e figurës më unifikuese për shqiptarët.

“Ka qenë një frymëzim që kur kam qenë i vogël historia për Skënderbeun. Pastaj gjatë shkollës, ne si fëmijë në Kosovë i kemi pasur gjithmonë këto çështjet patriotike dhe e kam pasur si ide që kur të bëhem baba t’ia vendos emrin djalit Gjergj.”, tha ai.

- Advertisement -

 

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...