E diel, 29 Janar, 2023

E dhimbshme: Nxënësja e klasës së katërt u vra duke telefonuar për të kërkuar ndihmë

- Advertisement -

Një nxënëse e klasës së katërt, Amerie Jo Garza, e cila shkonte në shkollë në Uvalde, Teksas, u përpoq të telefononte 911 nga celulari i saj përpara se 18-vjeçari i armatosur ta vriste.

Gjyshja e Amerie, 49-vjeçarja Berlinda Arreola, tha për Daily Beast se 10-vjeçarja kishte celularin e saj kur i armatosuri hyri në klasë.

- Advertisement -

“[Mbesa ime] u qëllua dhe u vra pasi u përpoq të telefononte 911, ajo vdiq si heroinë duke u përpjekur të merrte ndihmë për të dhe shokët e saj të klasës”, tha ajo.

Arreola tha gjithashtu se personi i armatosur u kishte thënë nxënësve: “Ju do të vdisni”.

“[Amerie] kishte telefonin e saj dhe telefonoi 911,” shpjegoi gjyshja. “Dhe në vend që t’ia merrte, ai e qëlloi … Ajo ishte ulur pranë shoqes së saj më të mirë. Shoqja e saj ishte e mbuluar me gjak.”

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...