E mërkurë, 28 Shtator, 2022

E braktisi shkollën në klasën e tretë, 15-vjeçari sot ka dy diploma nga dy fakultete

- Advertisement -

15-vjeçari Jack Rico është bërë personi më i ri që ka diplomuar ndonjëherë në Universitetin e Nevadës në Las Vegas.


Rico mori diplomën e tij universitare këtë javë dhe ia shtoi diplomave që tashmë mban nga Universiteti Fullerton, të cilin e përfundoi në moshën 13-vjeçare dhe ku është gjithashtu personi më i ri që ka një diplomë ndonjëherë.

- Advertisement -

Ai ka theksuar se është pritur shumë mirë nga studentët dhe profesorët e tjerë të fakultetit dhe se nuk është trajtuar si fëmijë. Xheku tashmë ka përfunduar studimet e historisë dhe ende nuk është i sigurt se cilën fushë do të zgjedhë në studimet e tij pasuniversitare, transmeton Reporteri.net.

Është interesant fakti se në klasën e tretë e shkollës fillore e braktisi shkollën. Ai arriti rezultate mbi mesataren në testet e inteligjencës shkollore, por disa lëndë thjesht nuk funksionuan për të. Më pas prindërit e tij vendosën ta edukojnë në shtëpi.

“Asnjë fëmijë nuk është i njëjtë, sepse disa fëmijë përparojnë më mirë në mjedisin shkollor, të tjerët përparojnë më mirë gjatë mësimit në shtëpi… Mendoj se kjo duhet të jetë zgjedhja e fëmijës”, tha Rico për KTNV.

- Advertisement -

Nëna e tij Ru Andrade thotë se ai ka shfaqur shenja të inteligjencës së lartë që në moshë të re. Për ditëlindjen e tij të katërt, ai donte të shihte Shtëpinë e Bardhë. Prindërit e tij i thanë se ai mund të mësonte përmendësh të gjithë presidentët amerikanë. Rico bëri pikërisht këtë dhe gjatë rrugës mësoi emrat e të gjithë nënkryetarëve – për çdo rast.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...