E shtunë, 25 Qershor, 2022

E besoni ose jo, kjo grua jeton me 1300 qen, 100 mace dhe 4 kuaj

- Advertisement -

Marrja me një kafshë shtëpiake është jashtëzakonisht një përgjegjësi e madhe, imagjinoni të keni mijëra kafshë për t’u kujdesur.


Kjo është jeta e Wen Junhong, e cila e ka marrë përsipër t’u japë kafshëve të braktisura dashurinë që meritojnë, duke u siguruar atyre një strehë dhe një vend në zemrën e saj. Shtëpia e saj është e mbushur me kafaze.

- Advertisement -

68-vjeçarja Znj. Wen Junhong zotëron një shtëpi 2-katëshe dhe çdo dhomë është e mbushur me kafaze!Sipas saj, ajo shpëtoi qenin e saj të parë mbi 20 vjet më parë dhe nuk është ndalur që nga ajo kohë.Familja e saj tani përbëhet prej 1,300 qen, 100 mace, 4 kuaj dhe disa zogj e lepuj.Ajo zgjohet në 4 të mëngjesit çdo ditëWen ngrihet vërtet herët në mëngjes për t’u përgatitur për ditën e saj.

Ajo pastron të gjitha kafazet që shpesh janë plot me mbeturina, pastaj gatuan një përzierje perimesh, mishi dhe orizi për kafshët, rreth 500 kg (1102 l) ushqim. Wen shiti apartamentin e saj dhe mori një hua për të paguar shpenzimet për kafshëtKujdesi për kaq shumë kafshë nuk është shaka.Për të përmbushur nevojat e tyre, Wen, e cila dikur ishte teknike mjedisore, shiti apartamentin e saj.

Ajo gjithashtu ka marrë një hua dhe po përdor kursimet dhe pensionet e saj të jetës për t’u siguruar që kafshët e braktisura të kenë mundësi për ushqim dhe strehim.Ajo shpreson që një ditë njerëzit do të trokasin për t’i birësuar. Numri i kafshëve nën kujdesin e Wen po rritet ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz po braktisin qentë e tyre.

- Advertisement -

Për ta ndihmuar atë, ajo ka një staf prej 6 personash, por gjithsesi, është vetëm çështje kohe para se të mbarojë hapësira e nevojshme për strehim. Për të mos përmendur, që për shkak të ankesave nga fqinjët, ajo tashmë është zhvendosur 6 herë. Ndërsa interesi për mbajtjen e kafshëve shtëpiake po rritet në Kinë, Wen shpreson që njerëzit do të fillojnë të birësojnë ‘foshnjat’ e saj në mënyrë që kafshët të mund të zhvendosen në shtëpitë e tyre përgjithmonë dhe të jetojnë të lirë.

 

- Advertisement -

Share

spot_img
spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ironizohet në rrjetet sociale pasi ju gjenden armë nxënësve në Ferizaj: Hapet libraria me furnizim të ri për vitin shkollor 2022/23

Policia e Kosovës të premtën kapi disa armë nxënësve në Ferizaj, çka ngjalli reagime...

Shkrimtarja Shqipe Sylejmani fyhet mbi baza raciste në festën zvicerane

Shqipe Sylejmani ka organizuar një event kostumesh, por, për shkak se aty nuk duken...

Nëse e gjeni gaforren mes trëndafilave për më pak se 30 sek, jeni ndër 10% e njerëzve më të zgjuar në botë

Gjeni gjallesën e ujit në foto dhe zgjidhni enigmën! Kontrolloni nëse jeni ndër 5%...

Mësuesja shpjegon anatominë në mënyrë ‘origjinale’, zhvishet para nxënësve

Ajo ishte duke shpjeguar anatominë ndërkohë që hipi mbi një bankë dhe nisi të...