E diel, 4 Dhjetor, 2022

Dy këshilla të lehta për të shmangur dëmtimet e flokëve gjatë verës

Studimet tregojnë se flokët tanë janë 56 për qind më të dobët kur janë të lagur, duke i bërë flokët e verës veçanërisht të ndjeshëm ndaj thatësisë, thyerjes dhe rrallimit kur notojmë dhe bëjmë dush më shumë.

Por, ndryshime të vogla në mënyrën se si ne trajtojmë flokët e lagur do të sigurojnë flokë voluminoz gjatë gjithë sezonit:

- Advertisement -

Shmangni thatësinë me një ‘para-shampo’
Flokët me lagështi të tepërt mund të shkaktojnë një efekt që thanë fijet e flokut.

Zgjidhja: Bëni flokët me vaj kokosi përpara se t’i lagni. “Acidet yndyrore të vajit krijojnë një shtresë mbrojtëse mbi flokët që kufizojnë thithjen e ujit, duke zvogëluar atë ënjtje të kutikulave”, thotë Monica Martinez-Eriksen, një stiliste eksperte për flokët.

 Zbutja e flokëve me këtë teknikë

- Advertisement -

Krehja e flokëve të lagur, jo vetëm që dhemb, por tërheq agresivisht gjëndrat e flokëve dhe rezulton me humbje të përhershme të flokëve.

Por, ekziston një mënyrë për të zbutur fijet e flokëve me më pak dëm. “Krehja e flokëve në pjesë të vogla, në drejtimin poshtë – lart, parandalon që tensioni të arrijë në majën e kokës,” thotë Martinez-Eriksen. “Kjo zvogëlon tërheqjen dhe dëmtimin e flokëve”.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...