E diel, 29 Janar, 2023

Djaloshi 8-vjeçar bëhet lojtar profesionist i Fortnite – për fillim, fiton një kontratë prej 33 mijë dollarësh

- Advertisement -

Amerikani Joseph Deen u punësua në dhjetor të vitit 2020 nga një ekip i Kalifornisë: ‘Mendova shumë për të qenë një lojtar profesionist, por askush nuk më mori seriozisht’.


Shumica e fëmijëve festojnë ditëlindjen e tyre kur i bëjnë 8 vjet duke i fryrë qirinjtë.

- Advertisement -

Në rastin e amerikanit Joseph Deen, epoka e re u festua duke shkruar një kontrate si lojtar në lojën Fortnite, gjë që e bëri atë lojtarin e dytë më të ri profesionist të njohur ndonjëherë, transmeton Telegrafi.

Në dhjetor të vitit 2020, ai u ftua të bashkohej me ekipin profesional Team 33, me qendër në Kalifornia, në Shtetet e Bashkuara.

Me këtë, ai mori 30 mijë euro dhe një kompjuter me shpejtësi të lartë.

- Advertisement -

Ai gjithashtu do të jetë në gjendje të stërvitet në selinë e Ekipit 33 në Hollywood.

Fortnite luhet nga qindra miliona njerëz në të gjithë botën dhe ndërthur aktivitete që përfshijnë të shtënat, gjuetinë dhe ndërtimin e fortifikimeve.

“Unë u ndjeva i habitur kur m’u ofrua kontrata”, i tha Joseph BBC. “Mendova shumë për të qenë një lojtar profesionist, por askush nuk më mori seriozisht derisa erdhi Ekipi 33”.

- Advertisement -

Joseph ka qenë duke luajtur Fortnite që kur ishte katër vjeç dhe u zbulua nga ekipi i video-lojërave, 18 muaj më parë.

Sipas esportsearnings.com, vetëm dy nga 10 lojtarët më të paguar të Fortnite në botë janë mbi moshën 18 vjeç.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...